-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 80 osób rozpoczęło szkolenie wojskowe w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

BraniewoPonad 80 osób rozpoczęło szkolenie wojskowe w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Ponad 80 osób rozpoczęło szkolenie wojskowe w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze trafili do kompanii szkolnej w Braniewie. Spędzą w niej najbliższe 16 dni, które zakończą uroczystą przysięgą – podał st. szer. Wojciech Andrearczyk z zespołu prasowego 4. W-MBOT.

reklama

Choć lipcowo-sierpniowe tak zwane szesnastki (czyli szkolenia podstawowe) są przeznaczone dla uczniów szkół średnich i studentów – w ramach akcji „Wakacje w mundurze” – to podczas piątkowego przyjęcia dużą grupę stanowiły też osoby nieco starsze i już pracujące. Jak podkreślały – +nie jest to sposób na spędzenie urlopu, ale przede wszystkim na nauczenie się czegoś nowego+- wskazał Andrearczyk.

Nowo przyjęci będą się uczyć przede wszystkim obsługi broni i strzelania z niej – na to kładziony jest największy nacisk. Żołnierze muszą także nauczyć się poruszania w terenie i orientacji w nim, udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji rannych, obsługi radiostacji, a także elementów walki wręcz i samoobrony. Dla wielu to zupełnie nowe doświadczenia, które będą ćwiczyć zarówno podczas najbliższych dni, jak też przez kolejne trzy lata. Tyle bowiem trwa szkolenie żołnierzy Obrony Terytorialnej – podał.

W Olsztynie odbędą się Wojskowe Targi Pracy i Służby
reklama

Nowe osoby, które już niebawem trafią do swoich macierzystych jednostek w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Morągu i Braniewie, także wniosą wartości i umiejętności, z którymi przychodzą „z cywila”. Każdy żołnierz WOT ma możliwość wykazać się w służbie w wojsku konkretnymi doświadczeniami.

Wśród przyjętych są przedstawiciele różnych zawodów. Jest elektromechanik, strażak czy opiekunka medyczna. Silną ekipą każdej jednostki są sportowcy. Większość nowych żołnierzy deklaruje, że lubi i uprawia sport. Są tacy, którzy grają w piłkę, jeżdżą na rowerze, jest osoba po kursie samoobrony, miłośnicy siłowni, pływacy, uprawiający jeździectwo (m.in. zawodniczka Mistrzostw Warmii i Mazur w skokach przez przeszkody), biegacze (w tym młoda zdobywczyni złotego i srebrnego medalu w biegu na 60 metrów i srebrnego w biegu na 600 metrów). Są też przedstawiciele takich dyscyplin jak żeglarstwo, snowbord czy pétanque, znana jako „gra w bule” (w gronie nowo powołanych do służby znalazła się zawodniczka tej dyscypliny, która zajęła na zawodach różne miejsca na przestrzeni ostatnich kilku lat).

Największa przysięga w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
reklama

Część rozpoczynających właśnie szkolenie ma już doświadczenie wojskowe – byli w zasadniczej służbie wojskowej lub służyli w wojsku. Osoby te będą szkolić się przez 8 dni (jest to tzw. szkolenie wyrównawcze), a ich wiedza będzie przydatna podczas szkoleń rotacyjnych, które wszyscy terytorialsi przechodzą w jeden weekend w miesiącu.

Ci, dla których jednostka w Braniewie (szkolenie odbywa się w obiektach 43. batalionu lekkiej piechoty) jest pierwszą stycznością z wojskiem, zakończą szkolenie wojskowe uroczystą przysięgą. Odbędzie się ona 23 lipca w Ełku

źródło: PAP, fot. 4 W-MBOT

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
wsk125
11 lipca 2022 09:10

Dziś 11 lipca mija 79. rocznica przerażającej zbrodni jaka była Rzeź wołyńska. Brutalne mordy, tortury i gwałty na Polakach dokonali Ukraińcy. Czy Zelensky dziś z pokorą przeprosi? Ponadto wszelkie flagi ukraińskie powinny być zdjęte z budynków polskich.

Popularne
Ogłoszenia

W Olsztynie odbędą się Wojskowe Targi Pracy i Służby

W Olsztynie odbędą się Wojskowe Targi Pracy i Służby