reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jak powinna wyglądać dieta młodej mamy?

Materiał partneraJak powinna wyglądać dieta młodej mamy?

Przychodzi ten dzień, gdy na świecie pojawia się nowy człowiek. Maleńki, potrzebujący opieki i odpowiedniego żywienia. A o to właśnie może zadbać młoda mama. Jednak przy tym musi też pamiętać o prawidłowym własnym żywieniu. Szczególnie gdy planujemy karmienie piersią.

Jakie produkty są wskazane podczas karmienia piersią?

reklama

Karmienie piersią jest najlepszym, co matka może uczynić dla swojego dziecka. Zwłaszcza w pierwszym półroczu życia. W matczynym mleku jest wszystko, czego niemowlę potrzebuje. Jednak przy tym matka musi dbać o swoją dietę.

Nie może zabraknąć takich grup produktów jak:

  • Białko – ryby, mięso, jajka, białe sery, chude mleko
  • Pieczywo pszenne czerstwiejące – pieczywo drożdżowe, suchary, chleb, biszkopty
  • Tłuszcze roślinne
  • Produkty zbożowe – płatki owsiane, makarony, ryże
  • Owoce i warzywa – soki z wodą, gotowane owoce, na koniec surowe owoce, warzywa gotowane na parze
  • Zupy
  • Desery – galaretki, biszkopty z niskosłodzonym dżemem, domowe kisiele i budynie
  • Odpowiednia ilość wody
reklama

Sprawdź też: Dieta młodej mamy – zbiór najważniejszych informacji

Czego należy unikać podczas karmienia piersią?

Przede wszystkim należy unikać szkodliwych używek, jak alkohol, narkotyki, papierosy. I czy coś jeszcze? W sumie to nie. Jeśli chodzi o produkty żywnościowe, młoda matka może spożywać wszystko. Zarówno lekko, jak ciężkostrawne potrawy, zgodnie ze swoimi indywidualnymi preferencjami.

reklama

Jeszcze niedawno uważano, że niektóre produkty mogą prowadzić do kolki u dzieci. Jednak obecnie już odchodzi się od tego i pozwala młodych matkom na jedzenie wszystkiego, na co tylko mają ochotę.

Dieta wegetariańska u młodej mamy

Stosujemy różne diety. Niektóre ze względów zdrowotnych, inne z powodów światopoglądowych. Jednak należy pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta sprawia, że nie trzeba obawiać się o zdrowie dziecka.

Diety wegańskie i wegetariańskie są szczególnie popularne wśród mam. Jednak niektóre mogą mieć wątpliwości, czy wpłynie to na rozwój niemowlęcia. Najważniejsze jest jedynie to, by dbać o dostarczanie sobie i dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem.

Podczas karmienia piersią organizm kobiety jest nastawiony na zaspokajania potrzeb niemowlęcia. Jeśli czegoś zabraknie w diecie matki, organizm będzie to pobierał z jej osobistych zasobów, bo może przełożyć się na jej zdrowie. Dlatego istotne jest zadbanie o odpowiednie żywienie w tym czasie. Najlepiej tez konsultować wszelkie zmiany i wątpliwości ze specjalistą.

Źródło: https://dietetyk.edu.pl

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×