-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Stuletni polski weteran okradziony we własnym domu przez Polaków

KrajStuletni polski weteran okradziony we własnym domu przez Polaków

Podporucznik Jan Stangryciuk, jeden z ostatnich żyjących w Wielkiej Brytanii członków Polskich Sił Powietrznych, został okradziony we własnym domu w Londynie – poinformował portal British Poles. Jak dodał, sprawcami kradzieży była trójka Polaków.

reklama

Do zdarzenia doszło 30 czerwca wczesnym popołudniem. Jak informuje portal British Poles, do drzwi domu, w którym Jan Stangryciuk mieszka z żoną Jadwigą, zapukał mężczyzna, mówiąc, że musi coś sprawdzić w kuchni. Gdy pani Jadwiga mu otworzyła, została przez niego odepchnięta, a za nim do domu wtargnęli dwaj jego wspólnicy. Przeczesywali mieszkanie zaglądając do każdej szafki i szuflady, i jak się później okazało, ukradli pieniądze, które państwo Stangryciukowie odłożyli na wyjazd do Polski. Cały napad trwał ok. 10 minut. O zdarzeniu poinformowane zostały policja i konsulat RP w Londynie.

Zła kobieta z Dobrego miasta poszukiwana przez policję. Niezły miała tupet?

Stuletni obecnie Jan Stangryciuk (Jan Black) w czasie II wojny światowej był strzelcem pokładowym w Dywizjonie 300 „Ziemi Mazowieckiej”. W czasie jednego z lotów szkoleniowych przeżył katastrofę lotniczą, w wyniku której doznał poważnych obrażeń, głównie twarzy. Udało się je usunąć dzięki eksperymentalnej terapii i wielu operacjom. Mimo tego, zdążył jeszcze w latach 1944-1945 wziąć udział w 18 misjach nad terytorium nazistowskich Niemiec. Był jedynym Polakiem, który wziął udział w paradzie zwycięstwa w Londynie 8 czerwca 1946 roku.

reklama

Stangryciuk, który w kwietniu obchodził 100. urodziny, jest jednym z najbardziej aktywnie uczestniczących w życiu brytyjskiej Polonii weteranów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przed dwoma laty został awansowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień podporucznika. 

źródło: PAP, fot. British Poles

41-latka sprzątała mieszkanie 70-latka. Może grozić jej kara do 10 lat pozbawienia wolności
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Emil
5 lipca 2022 14:05

Nooo tak, PO laki…

Vfd
5 lipca 2022 09:05

Ojej. Ale wstyd :/ so shame.

Popularne

Szarpanina w supermarkecie. Bohaterska postawa żołnierza 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej