reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Miłomłynie otwarto tężnię solankową

OstródaW Miłomłynie otwarto tężnię solankową

W Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie) oficjalnie otwarto w sobotę tężnię solankową, zbudowaną za ponad 4,3 mln zł. To jedna z inwestycji, które w przyszłości mają pomóc temu miastu w uzyskaniu statusu uzdrowiska.

reklama

Tężnia powstała przy ul. Zatokowej, niedaleko Jeziora Ilińskiego. Jej kształt nawiązuje do młyńskiego koła z herbu miasta. W centralnej bryle obiektu, która ma wysokość blisko 11 m, znajdują się m.in. zbiornik na solankę, system zasilania i sterowania pompami oraz klatka schodowa prowadząca na platformę widokową.

Centralna wieża otoczona jest konstrukcjami drewnianymi na rzucie pierścienia, które stanowią główny element tężni wytwarzający aerozol zawiesiny solanki. Wewnątrz znajduje się dziedziniec ze strefą przeznaczoną do kąpieli inhalacyjnych, a także do odpoczynku i rekreacji.

reklama

Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 4,3 mln zł, z czego 3,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Miasto uzyskało też na ten cel 670 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

To kolejna inwestycja w Miłomłynie związana z planami ubiegania się o status uzdrowiska. Wcześniej gmina utworzyła Leśny Park Uzdrowiskowy, zlokalizowany na prawie 63 ha kompleksu leśnego, pomiędzy Jeziorem Ilińskim a drogą z Miłomłyna do Tardy. Zbudowano też „trasę do terenoterapii” na dawnym nasypie kolejowym biegnącym po grobli przecinającej jezioro, między częściami zwanymi Ilińsk i Jelonek.

reklama

Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda w 2016 roku zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładu leczniczego.

W Miłomłynie znajdują się złoża torfu o udokumentowanych właściwościach leczniczych. Są one zlokalizowane około 1,5 km od centrum, w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny. Borowina z tego miejsca może być stosowana do zabiegów, okładów i kąpieli korzystnych w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Również miejscowe warunki bioklimatyczne mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego.

Na Warmii i Mazurach poza Miłomłynem status obszarów ochrony uzdrowiskowej uzyskały też Lidzbark Warmiński, Frombork i Górowo Iławeckie. Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×