18 C
Olsztyn
piątek, 19 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Relaks w raju, czyli wakacje w Apulii

Materiał zewnętrznyRelaks w raju, czyli wakacje w Apulii

Kojący szum morza, malownicze plaże ukryte w zatokach, urokliwe gaje oliwkowe oraz przepiękne miasteczka. Tak można opisać Apullię, czyli włoską krainę, która leży na południowym wschodzie Włoch, a sięga aż do Półwyspu Gargano. Najdłuższa linia brzegowa ze wszystkich regionów włoskich sprawia, że w żadnym innym miejscu nie da się znaleźć tak wielu pięknych plaż. Ale to nie tylko biały piasek i szmaragdowa woda są atutem Apulli. Znajdują się w niej także malownicze miasteczka, w których od razu można się zakochać. Wakacje w Apulii z pewnością będą więc niezapomnianym przeżyciem.

Miasteczka Apulli, które koniecznie trzeba zobaczyć

Relaks w raju, czyli wakacje w Apulii
reklama

Alberobello – miasteczko jedyne w swoim rodzaju

To jedno z najbardziej malowniczych miast, które bez wątpienia utkwi w pamięci na długo. To aż 1400 domków z białego kamienia wapiennego z dachami w kształcie stożka. Wygląda to tajemniczo i bajkowo, co tłumaczy wpisanie tego miejsca na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Naprawdę warto przespacerować się między tak uroczymi domkami.

Polignano a Mare – miejsce jak z włoskiej pocztówki

reklama

To miasteczko położone na skałach, tuż nad szmaragdowymi falami Adriatyku. Zachwyca malowniczymi, białymi domkami oraz ukrytymi wśród skał grotami. Bardzo łatwo można je zobaczyć z bliska. W mieście organizuje się mnóstwo rejsów wycieczkowych. Jednak największą atrakcją miasteczka jest znajdująca się w jego środku, a dokładniej w wąwozie, plaża Lama Monachile. Jest to najsłynniejsza plaża w Apulii. Warto wybrać się również do Groty Palazzese, czyli restauracji w jaskini. Wycieczka do Polignano a Mare sprawi, że urlop w Apulii na pewno będzie udany.

Lecce – perła baroku południowych Włoch

Miasteczko nazywane „Rzymem Południa”. Nic dziwnego, bo każda jego uliczka zachwyca barokowymi, bogato zdobionymi kamieniczkami, pałacami i kościołami. Najbardziej zjawiskowa jest Bazylika Świętego Krzyża z groteskowymi figurami oraz położony tuż obok Pałac Celestynów. Każdego urzeknie także Katedra Della Assunta z dzwonnicą i Pałacem Biskupim. Wycieczkę po mieście warto zwieńczyć oglądnięciem Bramy Neapolitańskiej, czyli Łuku Triumfalnego. Spacer po tym miasteczku zadowoli każdego turystę, który marzy o pięknych zabytkach. 

Monopoli – włoskie łódki, malownicze wybrzeża i zamek na szczycie

reklama

To kolejne włoskie miasteczko bez którego wakacje w Apulii nie mają sensu. Przede wszystkim można w nim zobaczyć słynne Łodzie Gozzi w intensywnym niebieskim, zielonym lub czerwonym kolorze. Kolorowe łódki na tle białych domków to widok zdecydowanie warty zobaczenia. Miasto zachwyca także starówką. Pełen barw targ uliczny i Centro Storico sprawiają, że godzinami można przechadzać się po urokliwych uliczkach Monopoli. Warto zobaczyć również Zamek Karola V, znajdujący się na wybrzeżu. Widok z jego szczytu jest naprawdę niesamowity. 

Ostuni – gotycka katedra i przepiękne plaże, czyli miasteczko, które trzeba zobaczyć

Ostuni to miasteczko, które oferuje turystom nie tylko cudowne zabytki, ale i urokliwe plaże. Przede wszystkim zobaczyć tam trzeba gotycką Katedrę Santa Maria Assunta. Charakterystyczna rozeta i majestatyczne fasady to coś, co zachwyci każdego amatora sztuki. Równie piękne są uliczki tego miasta. Białe domy, kolorowe okiennice i ogrom roślin sprawi, że spacer nimi będzie trwał godzinami. W okolicy miasteczka znajduje się natomiast rezerwat przyrody Torre Guaceto. Tam obserwować można żółwie morskie oraz co najważniejsze odpoczywać na plaży w ciszy z dala od tłumów. Równie piękna jest dzika plaża Torre Pozzelle. Skaliste wybrzeże i biały piasek czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. 

Włoskie jaskinie Apulii, czyli sekrety Grotte di Castellana

Urlop w Apulii będzie niezapomniany nie tylko dzięki uroczym miasteczkom, ale i dzięki pięknom natury. Podczas pobytu w Apulii koniecznie trzeba zwiedzić Grotte di Castellana. Ten jeden z największych systemów jaskiń we Włoszech robi naprawdę ogromne wrażenie. Jaskinia składa się z kilku grot, a najpiękniejszą z nich jest ta, nazywana Białą Komnatą. Długie korytarze i białe stalagmity czy stalaktyty to widok, jaki na długo zapadnie w pamięć zwiedzającym. 

Zamek Castel de Monte i włoskie łąki

Wakacje w Apulii warto wzbogacić o zwiedzanie zamku Castel de Monte. To duża warownia na wzgórzu, a swoją sławę zawdzięcza umieszczeniu jej na awersie 1 centowej monety. Zamek oczywiście można za niewielką opłatą zwiedzić. Dookoła warowni znajduje się natomiast park narodowy Alta Murgia, gdzie podziwiać można naprawdę piękny krajobraz. Skałki, łąki pełne kwiatów i sosnowe lasy mogą zupełnie oczarować turystów.

Urlop w Apulii to wspaniałe wspomnienia i dobry wypoczynek

Zamiast po raz kolejny zwiedzać Rzym, warto odkryć nowe włoskie miejscowości. Urokliwe miasteczka Apulii bez wątpienia szybko pochłoną każdego w swój labirynt tajemniczych uliczek, a białe plaże, sprawią, że nie będzie się chciało z nich odjeżdżać. Naprawdę warto wybrać wczasy w Apulii i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez tłumu turystów, a z równie pięknymi widokami.

Relaks w raju, czyli wakacje w Apulii

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×