5 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Michelin chce zrezygnować z węgla. Buduje w Olsztynie ciepłownię

OlsztynMichelin chce zrezygnować z węgla. Buduje w Olsztynie ciepłownię

W fabryce Michelin w Olsztynie trwa budowa czterech elektrowni fotowoltaicznych i elektrowni gazowej – donosi Gazeta Wyborcza. Firma chce zrezygnować z ogrzewania węglowego. To kolejna inwestycja, mająca na celu wykorzystanie przyjaznych dla środowiska źródeł energii.

reklama

Powstanie ciepłownia gazowa i elektrownie fotowoltaiczne

Fabryka francuskiego koncernu jest największym zakładem produkcyjnym na Warmii i Mazurach i jednocześnie największym wytwórcą opon w całej Polsce.

Rzeczniczka Michelin Ewa Konopka poinformowała, że budowane elektrownie fotowoltaiczne mają dostarczać energię do nowo powstających obiektów w zakładzie.

reklama

– Fabryka buduje także nowoczesną ciepłownię gazową, by w procesie produkcji energii zrezygnować z węgla. Michelin produkuje w Olsztynie około 35 tysięcy opon dziennie, potrzebuje więc olbrzymiej ilości materiałów i zasobów energii – wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Francuskie konsorcjum szczyci się swoim proekologicznym podejściem. W przeciągu ostatnich kilku lat zakład – dzięki inwestycjom środowiskowym – zmniejszył zużycie wody prawie dwukrotnie, ograniczył ilość odpadów, zmodernizował technologię ich utylizacji.

Jak zaznacza rzeczniczka firmy, Michelin „niemalże nie odnotowuje jakichkolwiek emisji na zewnątrz i ma wszystkie wymagane certyfikaty środowiskowe”.

reklama

Samochody – elektryczne

W transporcie wewnętrznym Michelin korzysta z samochodów elektrycznych. Pierwsze dwa auta koncern zakupił w 2019 roku, obecnie technicy, laboranci i pracownicy szczebla kierowniczego korzystają z 20 (fabryka zajmuje około 200 hektarów). Przed olsztyńską siedzibą firmy powstała stacja ładowania aut z napędem elektrycznym, dostępna również dla mieszkańców.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Hmmm
4 lipca 2022 15:03

To może by niech tak pomyślano o hulajnogach lub rowerach elektrycznych w ramach transportu wewnętrznego.

Elkipan
26 lipca 2022 15:59

Hmm. Przecież u nas mamy spalarnię śmieci i w Kortowie zwaliliśmy komin, który działał.

Polecane
Ogłoszenia