21 C
Olsztyn
sobota, 13 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Minister Błaszczak: Platforma nie chciała bronić wschodniej Polski

WiadomościMinister Błaszczak: Platforma nie chciała bronić wschodniej Polski

Gdy powołałem do życia 18 Dywizję Zmechanizowaną, to emerytowani generałowie zawzięcie krytykowali tę decyzję. Twierdzili, że błędem jest ustawianie wojska na granicy. A to oznacza, że oni nie chcieli bronić polskiej granicy wschodniej – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską” wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

reklama

„GP” stwierdza w wywiadzie, który został opublikowany w środę, że eksperci Platformy i prezydenta Komorowskiego oceniali, iż żadna wojna w naszej części Europy nie wybuchnie.

„Trafność tych prognoz wyjątkowo brutalnie zweryfikowała rzeczywistość. Gdy powołałem do życia 18 Dywizję Zmechanizowaną, to emerytowani generałowie zawzięcie krytykowali tę decyzję. Twierdzili, że błędem jest ustawianie wojska na granicy. A to oznacza, że oni nie chcieli bronić polskiej granicy wschodniej. I właśnie dlatego wraz z politykami PO i PSL likwidowali jednostki wojskowe w tej części naszego kraju. Skoro uznawali za zasadną obronę dopiero Polski na zachód od Wisły, to zakładali, że w razie ataku wróg opanuje Lubelszczyznę, Podlasie, znaczną część Mazowsza i Podkarpacia. Jak się kończy wpuszczenie wroga na swoje terytorium, to widzieliśmy w Buczy czy Irpieniu” – powiedział Błaszczak.

Po kilkunastu latach działalności znany hotel w Olsztynie może przestać funkcjonować
reklama

„Na wiele lat przed dramatem miejscowości podkijowskich postawiliśmy przed polskimi żołnierzami konkretne zadanie: musicie obronić każdy skrawek polskiej ziemi. Strategia obronna, którą chcieli w Polsce zastosować nasi przeciwnicy, skończyłaby się dla mieszkańców wschodu kraju – w razie wojny – potwornymi zbrodniami i cierpieniem” – dodał wicepremier.

Pytany był, kiedy będziemy mieli wyrzutnie Himars.

reklama

„Oczywiście to trwa, broń nie leży na półce. (…) Robimy wszystko, aby zamówiona broń jak najszybciej do nas docierała i ona już dociera. Amerykański cykl produkcyjny to cztery lata i trafia do nas teraz zamówiona cztery lata temu broń. Ale teraz ma on być przyspieszony” – odpowiedział Błaszczak.

Odniósł się także do pytania o to, kiedy będziemy mieli więcej czołgów. „Pierwsze abramsy, które pozwolą nam na szkolenie na nich polskich żołnierzy będą już w tym roku w liczbie 28 sztuk” – zapewnił wicepremier. 

Bilety na Campus w rękach uczestników

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×