13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Śluza Miłomłyn tymczasowo zamknięta z powodu awarii

ElblągŚluza Miłomłyn tymczasowo zamknięta z powodu awarii
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W poniedziałek i wtorek zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie) – podały Wody Polskie. Powodem utrudnień jest naprawa wykrytej kilka dni temu awarii.

reklama

Jak podały w komunikacie nawigacyjnym Wody Polskie, awaria nastąpiła przed tygodniem. Od tego czasu przejście przez śluzę Miłomłyn nie było wstrzymane.

„Zidentyfikowana została nieszczelność górnych wrót, naprawa zaplanowana jest w dniach 27 i 28 czerwca” – przekazała Ewa Wiśniewska z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W tych dniach śluza będzie zamknięta.

reklama

W trakcie tegorocznego sezonu żeglugowego nie są przewidziane duże prace remontowe, jednak Kanał Elbląski wymaga stałego nadzoru i bieżących napraw podczas eksploatacji. W tym sezonie nadal nie obowiązują opłaty za korzystanie ze śluz i pochylni.

MOPR: sinice widać na Tałtach i Bełdanach, Mikołajskie z zakazem kąpieli

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych w regionie. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

reklama

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła się w maju 2015 r. W 2011 r. został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama