17 C
Olsztyn
czwartek, 18 lipca, 2024
reklama

Sytuację na Litwie jest bardzo wybuchowa?

KrajSytuację na Litwie jest bardzo wybuchowa?

Emerytowany generał Roland Kather z niemieckiej armii uważa, że obecna sytuacja na Litwie jest “bardzo wybuchowa”. W wywiadzie dla dziennika “Welt” generał wyraża nadzieję, że konfrontacja zostanie uniknięta, a Rosja nie podejmie działań zbrojnych, ponieważ zgodnie z art. 5 NATO, taka sytuacja oznaczałaby przypadek agresji ze strony Rosji na wszystkie państwa członkowskie tej organizacji międzynarodowej.

reklama

Generał Kather jest zdania, że Kaliningrad, który jest strategicznie ważną lokacją dla Rosji, jest źródłem napięcia. Rosja umieściła tam między innymi pociski Iskander z możliwością użycia broni jądrowej oraz system obrony powietrznej S-400. Generał zauważa także, że lądowe połączenie z Białorusią, prowadzące do Kaliningradu przez przesmyk suwalski, jest kluczowe dla Rosji.

Generał Kather wzywa do dialogu dyplomatycznego, aby konflikt na Litwie nie przeistoczył się w wojnę. Rosjanie mówią, że problemu nie da się rozwiązać w sposób dyplomatyczny, co budzi dodatkowe obawy. Jednak generał przypomina, że to, co jest mówione publicznie, a to, co dzieje się za kulisami, to dwie różne rzeczy.

reklama

Generał Kather zwraca uwagę, że Niemcy mają swoje jednostki wojskowe stacjonujące na Litwie, więc w przypadku konfliktu Niemcy będą musieli interweniować. Generał uważa, że powinno się unikać takiej sytuacji, a kwestię sporną między Rosją a Litwą powinno się rozwiązać bez użycia siły.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane