17 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Spójrz w gwiazdy w towarzystwie fachowców

OlsztynSpójrz w gwiazdy w towarzystwie fachowców

Odległe galaktyki, bliskie planety czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – to wszystko znów można oglądać z tarasu olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jednostka ponownie zaprasza na nocne pokazy nieba.

reklama

Wyjątkowe spotkania z Wszechświatem na szczycie dawnej wieży ciśnień odbywają się w każdy piątek. Warunkiem są telefoniczna rezerwacja (89 650 04 40) oraz bezchmurne niebo.

– Pomożemy określić strony świata i nauczymy rozpoznawać najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory – zachęca dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Szubiakowski. – Wiele z nich ma swoje korzenie w czasach starożytnych i często związane są z nimi fascynujące historie. Rozległe chmury świecących gazów, to miejsca gdzie rodzą się gwiazdy, a także pozostałości po spektakularnej śmierci niektórych z nich. A wśród nich ozdoby każdego wieczoru: Księżyc i planety. Oglądając te obiekty przez teleskop możemy je poznać bliżej.

reklama

Niemal godzinne spotkanie to także okazja do podglądania sztucznych satelitów Ziemi. Niewykluczone, że uda się także zaobserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– Roczna wędrówka naszej Ziemi wokół Słońca sprawia, iż nocne niebo zmienia swój wygląd wraz z porami roku – dodaje dyrektor Szubiakowski. – Zatem warto do nas zawitać co najmniej raz na kwartał.

W czerwcu i lipcu pokazy nocnego nieba odbywają się w obserwatorium przy ul. Żołnierskiej o 22:30 oraz o 23:30. W sierpniu spotkania zaczynać się będą pół godziny wcześniej.

reklama

Wizytę należy zarezerwować dzwoniąc pod numer telefonu 89 650 04 40.

[strona OPiOA]

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia