13 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Spójrz w gwiazdy w towarzystwie fachowców

OlsztynSpójrz w gwiazdy w towarzystwie fachowców
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Odległe galaktyki, bliskie planety czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – to wszystko znów można oglądać z tarasu olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jednostka ponownie zaprasza na nocne pokazy nieba.

reklama

Wyjątkowe spotkania z Wszechświatem na szczycie dawnej wieży ciśnień odbywają się w każdy piątek. Warunkiem są telefoniczna rezerwacja (89 650 04 40) oraz bezchmurne niebo.

– Pomożemy określić strony świata i nauczymy rozpoznawać najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory – zachęca dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Szubiakowski. – Wiele z nich ma swoje korzenie w czasach starożytnych i często związane są z nimi fascynujące historie. Rozległe chmury świecących gazów, to miejsca gdzie rodzą się gwiazdy, a także pozostałości po spektakularnej śmierci niektórych z nich. A wśród nich ozdoby każdego wieczoru: Księżyc i planety. Oglądając te obiekty przez teleskop możemy je poznać bliżej.

Mężczyźni konopie uprawiali na terenie swoich posesji, a w mieszkaniu mieli gotowy susz
reklama

Niemal godzinne spotkanie to także okazja do podglądania sztucznych satelitów Ziemi. Niewykluczone, że uda się także zaobserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

– Roczna wędrówka naszej Ziemi wokół Słońca sprawia, iż nocne niebo zmienia swój wygląd wraz z porami roku – dodaje dyrektor Szubiakowski. – Zatem warto do nas zawitać co najmniej raz na kwartał.

reklama

W czerwcu i lipcu pokazy nocnego nieba odbywają się w obserwatorium przy ul. Żołnierskiej o 22:30 oraz o 23:30. W sierpniu spotkania zaczynać się będą pół godziny wcześniej.

Wizytę należy zarezerwować dzwoniąc pod numer telefonu 89 650 04 40.

[strona OPiOA]

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×