12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Szef MSZ: oskarżenia Rosji dotyczące tranzytu do Kaliningradu to wojna z Zachodem

KrajSzef MSZ: oskarżenia Rosji dotyczące tranzytu do Kaliningradu to wojna z Zachodem
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Oskarżenia Rosji pod adresem Wilna o ograniczanie tranzytu towarów do Kaliningradu są częścią jej wojny z Zachodem – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

reklama

„Narracja Rosji jest po prostu częścią jej wojny z Zachodem, która polega na wyborze celu i próbie mobilizowania społeczeństwa” – powiedział Landsbergis dziennikarzom.

Od soboty zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Jest to wynik sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę.

reklama

MSZ Rosji w poniedziałek zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji” i zastrzegło sobie prawo „do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych”.

Szef litewskiej dyplomacji wskazuje, że Rosja powinna najpierw zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o wyjaśnienie sankcji. „A jeśli wyjaśnienie jest niewystarczające, to do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który interpretuje wszystkie dokumenty prawne” – powiedział.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach. Anna Kawa jedyną reprezentantką z Warmii i Mazur
reklama

Landsbergis nie chce spekulować, jakie środki odwetowe Kreml mógłby zastosować wobec Litwy. Podkreśla, że Litwa „w tym sporze jest stroną, która kieruje się zasadą praworządności”, a jej „decyzje opierają się na prawie i jego interpretacji”.

Według litewskich służb celnych, czwarty pakiet sankcji UE przyjęty 15 marca wprowadził ograniczenia na rosyjską stal i inne wyroby z metali żelaznych. Ograniczenia, które zaczęły obowiązywać, objęły m.in. tranzyt koleją przez Litwę między Kaliningradem i pozostałymi częściami Rosji.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×