13 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Masowe wykupywanie towarów w Kaliningradzie po zakazie przewozów przez Litwę

WiadomościMasowe wykupywanie towarów w Kaliningradzie po zakazie przewozów przez Litwę
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po zakazie przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych towarów z pozostałych części Rosji mieszkańcy tej rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim zaczęli masowo wykupywać materiały budowlane i gaz – podał w poniedziałek portal Moscow Times.

reklama

„Fala masowego wykupywania towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki po tym, jak blokada kolejowa wprowadzona w sobotę przez sąsiednią Litwę zagroziła izolowaniem rosyjskiej strategicznej eksklawy nad Bałtykiem” – relacjonuje portal. Mieszkaniec Kaliningradu Paweł Tatarincew powiedział dziennikarzom, że „pierwszego dnia blokady wszyscy zaczęli wykupywać wszystko”, ale potem nastroje się uspokoiły. Ludzie „czekają, by zobaczyć jak się to ułoży” – dodał rozmówca portalu.

Jak pisze Moscow Times, prócz materiałów budowlanych mieszkańcy Kaliningradu kupowali również gaz, w obawie przed odcięciem gazociągów transportujących surowiec z terytorium Rosji. Obwód kaliningradzki pozbawiony lądowego połączenia z resztą Rosji musi korzystać z tras kolejowych przez państwa bałtyckie, by sprowadzać towary i usługi – przypomina portal. Prognozuje, że Rosja będzie zmuszona do zwiększenia transportu towarów do Kaliningradu drogą morską i powietrzną.

Ppłk SG Wiesław Dyśko - komendant placówki obchodził czterdziesty jubileusz w ochronie polskich granic
reklama

Politolog Dionis Cenusa powiedział Moscow Times, że choć władze rosyjskie przygotowywały się do takiej blokady, to spowoduje ona czasowe niedobory i zakłócenia, zanim nowe połączenia logistyczne zaczną sprawnie działać. „Choć władze uspokajają, wielu mieszkańców obawia się, że blokada nie tylko oznaczać będzie deficyt kluczowych towarów, lecz także przyspieszy inflację” – relacjonuje portal.

Jak informowali przedstawiciele Litwy, blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego nie wynika z decyzji władz w Wilnie, a jest skutkiem sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca. Unia wprowadziła je w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę.

reklama

Wśród towarów objętych ograniczeniami są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe. Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian. 

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 145. rocznicy objawień maryjnych

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×