-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Tajemnice jeziora Mamry na wystawie w węgorzewskim muzeum

WęgorzewoTajemnice jeziora Mamry na wystawie w węgorzewskim muzeum

Od najbliższej środy w węgorzewskim Muzeum Kultury Ludowej będzie można oglądać wystawę poświęconą tajemnicom jeziora Mamry. Osoby, które odwiedzą wystawę będą mogły zdobyć tytuł „Znawcy jeziora Mamry”.

reklama

„Głównym bohaterem wystawy jest jezioro Mamry, które przedstawione zostało w różnych aspektach, związanych przede wszystkim z akwakulturą. Pretekstami do snucia opowieści są m.in. pytania dotyczące tego akwenu, który tak naprawdę jest przecież kompleksem kilku jezior” – powiedział kurator ekspozycji dr Jerzy Łapo z węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Jeziorem Mamry potocznie nazywa się kompleks jezior rozciągających się na północ od Giżycka do Węgorzewa, od kanału łuczańskiego przez zatokę jeziora Tracz, Kisajno, Łabap, Dobskie i Dargin ze słynnym mostem drogowym, a dalej Kirsajty, Święcajty i wreszcie Mamry, które dają nazwę całemu kompleksowi.

Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego zorganizuje koncert
reklama

„Na wystawie poświęconej Mamrom będziemy prezentowali zagłębioną w podłodze dioramę tych jezior od Giżycka do Węgorzewa. Pokażemy na niej nie tylko ukształtowanie dna ale też zatopione wraki oraz to, co jest nad ich brzegami np. pałace i zamki” – wyliczył Łapo.

Zwiedzający wystawę dowiedzą się m.in. tego, że w jeziorze Mamry można znaleźć bursztyny, a w pałacu w Sztynorcie miało być tyle okien ile dziurek w naparstku. Zwiedzający będą też mogli zobaczyć, jak 2,5 tys. lat temu ludzie z epoki żelaza budowali wioski na sztucznych wyspach – prezentowana będzie makieta osiedla nawodnego.

reklama

„Na najmłodszych, ale także i starszych, czekał będzie kącik edukacyjny z rybnymi grami i zabawami. Wśród nich jest zestaw rybnych kręgli, które przewracane są… wirującym bączkiem” – zapowiedział Łapo. Jak dodał, wystawie towarzyszyć będzie miniprzewodnik, będący jednocześnie zeszytem zadań. „Ich zrealizowanie tożsame będzie z uzyskaniem tytułu +Znawcy jeziora Mamry+” – dodał kurator wystawy zatytułowanej „Jezioro Mamry. Czy wiesz, że…?”. 

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pozdrowienia z Olsztyna.
20 czerwca 2022 19:35

Super, odwiedzę.

Popularne
Ogłoszenia

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

III Olsztyński Marsz Równości przejdzie ulicami Olsztyna