-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

17-latek uszkodził pomnik W. Kętrzyńskiego

Kętrzyn17-latek uszkodził pomnik W. Kętrzyńskiego

17-letni mieszkaniec Kętrzyna uszkodził pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego stojący w tym mieście. Chłopak odpowie za to przed sądem.

reklama

17-latek połamał okulary na twarzy pomnika Wojciecha Kętrzyńskiego. Figurę przedstawiającą postać działacza na rzecz Mazur i Mazurów przedstawiono siedzącego na ławeczce ustawionej na skwerze w centrum miasta przy ul. Sikorskiego.

„Nastolatek połamał okulary na twarzy posągu. Stało się to na początku czerwca, ale teraz policjanci ustalili personalia chłopaka. Młody mężczyzna podczas przesłuchania nie potrafił wytłumaczyć swojego bezmyślnego zachowania. Zadeklarował, że naprawi zniszczone okulary” – podała PAP oficer prasowa policki w Kętrzynie Ewelina Piaścik. Dodała, że chłopak za zniszczenie mienia stanie przed sądem karnym.

reklama

Wojciech Kętrzyński jest patronem Kętrzyna – miasto nosi nazwę od jego nazwiska. Kętrzyński urodził się w Giżycku w 1838 roku jako von Winkler. Jako dorosły człowiek zmienił nazwisko na Kętrzyński. Zajmował się m.in. dokumentowaniem życia Mazurów i Mazur, historią Warmii, tłumaczył na niemiecki utwory Adama Mickiewicza. Kętrzyński angażował się też w pomoc powstańcom styczniowym – gdy przewoził dla nich broń został złapany pod Olsztynem i osadzony w areszcie urządzonym w Wysokiej Bramie na olsztyńskim starym mieście. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w Wysoką Bramę.

W szopce bożonarodzeniowej w Jezioranach wandal urwał Jezusowi głowę

Kętrzyński zasłynął w dziejach przede wszystkim tym, że przez wiele lat kierował Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. W tym mieście zmarł w 1918 roku i tam jest pochowany. W warmińsko-mazurskim Kętrzyński jest upamiętniony m.in. tablicą w Giżycku i pomnikiem w Baniach Mazurskich. 

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zen
16 czerwca 2022 11:41

Następny mody debil.

Popularne

Kłótnia z dziewczyną i silne wzburzenie spowodowały, że 18-letek zniszczył drzwi do placówki medycznej