16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

17-latek uszkodził pomnik W. Kętrzyńskiego

Kętrzyn17-latek uszkodził pomnik W. Kętrzyńskiego

17-letni mieszkaniec Kętrzyna uszkodził pomnik Wojciecha Kętrzyńskiego, który znajduje się w centrum miasta, przy skwerze ulicy Sikorskiego. Chłopak, który połamał okulary na twarzy postaci działacza, odpowie za to przed sądem karnym.

reklama

Policjanci ustalili personalia sprawcy po zdarzeniu, które miało miejsce na początku czerwca. Młody mężczyzna podczas przesłuchania nie umiał wytłumaczyć motywów swojego bezmyślnego zachowania. Deklarował jedynie, że naprawi zniszczone okulary. Funkcjonariuszka policji w Kętrzynie, Ewelina Piaścik, poinformowała, że 17-latek stanie przed sądem za uszkodzenie mienia.

Wojciech Kętrzyński to postać historyczna związana z tym miastem. Jest patronem Kętrzyna, a miasto nosi jego nazwisko. Urodził się w Giżycku w 1838 roku jako von Winkler, a później zmienił swoje nazwisko na Kętrzyński. Przez wiele lat kierował Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Zajmował się dokumentowaniem życia Mazurów, historią Warmii i tłumaczył na niemiecki utwory Adama Mickiewicza. Ponadto, angażował się w pomoc powstańcom styczniowym. W warmińsko-mazurskim Kętrzyński jest upamiętniony m.in. tablicą w Giżycku i pomnikiem w Baniach Mazurskich.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zen
16 czerwca 2022 11:41

Następny mody debil.

Polecane
Ogłoszenia