13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Wiadomo już kto obejmie parafię katedralną w Olsztynie

OlsztynWiadomo już kto obejmie parafię katedralną w Olsztynie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Parafia katedralną św. Jakuba w Olsztynie od 1 lipca pokieruje ks. kanonik dr Artur Oględzki – poinformowała kuria metropolitalna w Olsztynie. Dotychczasowy proboszcz katedry ks. Andrzej Lesiński przechodzi na emeryturę.

reklama

Olsztyńska katedra jest drugim co do ważności – po archikatedrze we Fromborku – kościołem na Warmii. Tu odbywają się główne uroczystości z udziałem arcybiskupa warmińskiego, w katedrze sprawowane są nabożeństwa związane ze świętami państwowymi. Świątynia z XIV w. jest jednym z najcenniejszych zabytków Olsztyna i jednocześnie najstarszym kościołem w mieście.

Dotychczasowy proboszcz parafii katedralnej ks. Andrzej Lesiński w ostatnim czasie poinformował, że od 1 lipca przechodzi na emeryturę. Kuria metropolitalna w Olsztynie na swoich stronach internetowych poinformowała, że miejsce ks. Lesińskiego zajmie ks. kanonik dr Artur Oględzki.

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 145. rocznicy objawień maryjnych
reklama

Ks. Oględzki od 2013 r. jest proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bartoszycach, wcześniej pracował m.in. w kurii jako jej rzecznik prasowy. Ks. Oględzki święcenia kapłańskie przyjął w 1996 r.

„Każda parafia jest inna, inna struktura socjologiczna, każda niesie ze sobą nowe wzywania, które jeszcze przed nami. Obecne czasy wymagają od nas, kapłanów, przede wszystkim bycie duszpasterzem, na drugim miejscu jest administrowanie wspólnotą” – powiedział w cytowanej przez kurię wypowiedzi ks. Artur Oględzki.

reklama

W komunikacie o zmianach personalnych w metropolii warmińskiej kuria poinformowała, że od lipca na emeryturę przejdzie sześciu księży proboszczów. W tym roku w Olsztynie z powodu braku kandydatów nie odbyły się święcenia kapłańskie. Stało się to po raz pierwszy od ponad 70 lat.

Z Olsztyna wyruszyła pielgrzymka rowerowa do grobu bł. ks. Popiełuszki

„Zasadniczym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze proboszczów i administratorów, jest dobro ludu Bożego. Dochodzą do tego oczywiście kompetencje, możliwości, zdolności m.in. umiejętność pozyskiwania dotacji, co jest ważne przy zabytkowych świątyniach. Kryteriów jest wiele, musimy je dobrze rozeznać, co jest szczególnie ważne, gdyż zawęża nam się grono kandydatów i coraz ciężej jest wszystko dopasować wobec oczekiwań. Z jednej strony oczekujemy kapłańskiej postawy związanej z duchowością, wrażliwością, umiejętnościami duszpasterskimi, a z drugiej strony konieczne są również umiejętności administracyjno-gospodarcze” – powiedział w zamieszczonym na stronie kurii komunikacie metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama