-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mieszkaniec Olsztyna, ofiara Amber Gold, pozwał Skarb Państwa

OlsztynMieszkaniec Olsztyna, ofiara Amber Gold, pozwał Skarb Państwa

Kancelaria reprezentuje mieszkańca Olsztyna, który pozwał Skarb Państwa tj., Prokuraturę Rejonową w Gdańsku – Wrzeszcz za niedopełnienie obowiązków w postępowaniu przygotowawczym w sprawie Amber Gold. Postępowanie zarejestrowane zostało przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. 

reklama

Obecna chwila złożenia pozwu wynika z zakończenia i wypłaty dla poszkodowanego pieniędzy z tytułu zakończenia postępowania upadłościowego Spółki Amber Gold. Poszkodowany odzyskał w toku postępowania upadłościowego ok. 10 % utraconych pieniędzy. 

Doszło już do pierwszej wymiany pism sądowych pomiędzy kancelariami.

reklama

„Jako pełnomocnik poszkodowanego wniosłem o zmianę właściwości Sądu z Rejonowego na Okręgowy ze względu na, pomimo toczących się analogicznych procesów, wciąż precedensowy charakter sprawy” – przekazał w rozmowie radca prany Michał Pietrzak.

Dodał – „Ponad to jako strona poszkodowana złożyliśmy wnioski alternatywne, obok zasadzenia pełnej kwoty odszkodowania w przypadku uznania roszczenia o pokrycie strat z tytułu środków wpłaconych na Amber Gold jako zbyt daleko idące, także o ewentualne uznanie przyczynienie się Prokuratury do możliwości funkcjonowania Amber Gold i przez to zasądzenie odszkodowania na zasadach ogólnych np. w postaci 50 % utraconych środków przez poszkodowanego. Ta strategia stanowi nowum w postępowaniach tego typu, gdzie wg., mojej wiedzy jako pierwsi dajemy sobie zmiarkować roszczenia, przy założeniu jednak pewnego odszkodowania”. 

Senator Lidia Staroń odpowiada na pytania: dziedziczenie i spadek (Poradnik cz. 1)
reklama

Pozew oparty pozostaje po pierwsze na raporcie z analizy działań organów i instytucji państwowych w odniesieniu do Amber Gold Sp. z o.o. sporządzonego przez Komitet Stabilności Finansowej. Raport dobrze ukazuje kwestię zaniechań prokuratury tj., brak reakcji na zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego. 

Po drugie na wielokrotnym sygnalizowaniu właśnie przez Komisję Nadzoru Finansowego, iż Prokuratura winna wszcząć postępowanie wobec Amber Gold.   

„Jako strona wnosimy o dopuszczenie opinii biegłego psychologa lub psychiatry na okoliczność wskazania czy w oparciu o ujawniony w orzeczeniach akt sprawy karnej twórców Sp. Amber Gold z o.o. tj., Katarzyny i Marcina P. modus operandi działania sprawców pozwala na przyjęcie tezy, iż skazani odstąpili by wcześniej od prowadzonej działalności kryminalnej – gdyby mieli świadomość, iż prowadzone w pełnym zakresie i zgodnie z zasadami sztuki śledczej wobec nich postępowanie może ich narazić na odpowiedzialność karną, doprecyzowując wnosimy o analizę, czy  świadomość zintensyfikowania postępowania śledczego wpłynęła na działania skazanych które ujawniły się np. w zacierania śladów, ograniczenia działalności przestępczej, systematycznego odstępowania od rozszerzania działalności, podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości Spółki celem ucieczki?? Jeśli tak, to wcześniej nadany bieg postępowaniu przygotowawczemu doprowadził do zamknięcia Spółki zanim między innymi mój klient zainwestował w Spółce swoje środki” – mówi Pietrzak.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie


Prokuratura w pierwszej kolejności podnosi, iż Prokuratura nie dopuściła się zaniechań, po drugie, prokuratorzy pozostają autonomiczni w zakresie prowadzonych spraw i tego czy nadadzą bieg postępowaniu czy nie. 
Dalej, iż doszło do przedawnienia roszczenia z uwagi na fakt, iż już po sporządzeniu planu podziału w 2015r. poszkodowany wiedział, iż nie odzyska pełnej kwoty pieniędzy a w związku z tym, iż nie musiał czekać do zakończenia postępowania upadłościowego ażeby złożyć pozew a w zw. z tym roszczenie jest przedawnione (w sprawach tego typu) roszczenia przedawniają się z biegiem 3- letniego terminu. 

zobacz też: Osuszanie mieszkania – jak osuszyć mieszkanie krok po kroku?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan
14 czerwca 2022 21:07

Powinien zgłosić się do Tuska który twierdził że nie można zabronić obywatelom lokowania pieniędzy w ryzykowne przedsięwzięcia zresztą jego syn też coś mówił o tym że to zwykła lipa

ala
14 czerwca 2022 19:29

Najłatwiej wszystko przedawnić i jest się bezkarnym.

Popularne
Ogłoszenia

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie