2 C
Olsztyn
niedziela, 2 kwietnia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Naukowcy rozwikłali zagadkę. Już wiadomo czym jest czarne stworzenie z lasów Warmii

Lidzbark WarmińskiNaukowcy rozwikłali zagadkę. Już wiadomo czym jest czarne stworzenie z lasów Warmii

Zwierzęciem, które leśnicy zaobserwowali przed miesiącem w watasze wilków w Leśnictwie Kłębowo na Warmii, była hybryda wilka z psem – ustalili eksperci. Dodali, że zwierzę było w złej kondycji i zalecili odłowienie go. Na razie leśnikom się to nie udało.

reklama

Pod koniec kwietnia fotopułapka zamontowana przez leśników w Leśnictwie Kłębowo na Warmii zarejestrowała liczącą trzy osobniki watahę wilków, którym towarzyszył inny, czwarty osobnik. Był on wyraźnie inny: miał czarne ubarwienie i nieco inną budowę.

Ponieważ leśnicy nie byli pewni, czy inny osobnik w watasze jest psem, czy hybrydą, poinformowali o nagraniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Ta zaś poprosiła o opinię ekspertów.

reklama

„Osoby, które poprosiliśmy o konsultacje, stwierdziły, że ten odmienny osobnik to hybryda wilka i psa. Dlatego zalecono odłowienie jej z watahy wilków” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz. Dodała, że w ocenie ekspertów hybryda była w złej kondycji, m.in. kulała.

*nagranie wideo

reklama

Hybrydy nie są pożądane w środowisku, dlatego RDOŚ zalecił leśnikom, by odłowili zwierzę. W okolicy, w której była notowana ta wataha, leśnicy uruchomili fotopułapki, by zlokalizować stado, ale na razie bezskutecznie.

„Nikt więcej tej watahy nie widział, nie obserwowano też hybrydy” – przyznał rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Justyna Januszewicz przyznała, że nie można wykluczyć, że z powodu złej kondycji fizycznej hybryda padła lub stanie się to w najbliższym czasie. „W ocenie ekspertów stan tego zwierzęcia naprawdę nie był najlepszy” – przyznała.

W warmińsko-mazurskich lasach hybrydę wilka z psem zaobserwowano po raz pierwszy.

Według RDOŚ w Olsztynie obecnie populacja wilków w warmińsko-mazurskich lasach jest szacowana na 160 osobników. Zwykle wataha liczy od czterech do sześciu osobników. Zwykle jest to para dorosłych wilków i ich potomstwo z ostatniego roku-dwóch. W ocenie RDOŚ nagrana wataha może stanowić parę dorosłych wilków i ich około rocznego potomka. Szczenięta wilków rodzą się w maju.

Nadleśnictwo Wichrowo, w którym leśnicy nagrali nietypową watahę, położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego na terenie powiatów olsztyńskiego i lidzbarskiego. Lasy Nadleśnictwa Wichrowo zgrupowane są w dwóch dużych kompleksach leśnych – na północy rozciąga się kompleks Łaniewski, a w części środkowej i południowej kompleks Wichrowski. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
777
5 czerwca 2022 18:42

od kiedy zabija się zwierzę tylko dlatego że jest kulawe?

PiotrOxford
7 czerwca 2022 13:23

Czy ”Naukowcy” zatrudnieni do rozwiazania tego problemu otrzymaja… Nagrode Nobla- oto jest pytanie?

Popularne
Ogłoszenia