fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Mistrzostwa otworzą Słoneczną Polanę nad Krzywym

OlsztynMistrzostwa otworzą Słoneczną Polanę nad Krzywym

W ostatnią wrześniową sobotę (26.09) nad jeziorem Ukiel odbędą się Wojewódzkie Mistrzostwa Nauticus Cup. Wydarzenie będzie także okazją do zainaugurowania działalności kolejnej część kompleksu nad Krzywym – Słonecznej Polany.

reklama

Szykuje się więc wydarzenie z jednej strony sportowe, a z drugiej familijne, ponieważ zapraszamy całe rodziny – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Także te, które poważnie zastanawiają się nad zainteresowaniem swoich dzieci żeglarstwem. Mam nadzieję, że bardzo wiele osób połknie tego żeglarskiego bakcyla – dodaje prezydent.

Do budowy nowej części kompleksu rekreacyjno-sportowego ustytuowanego nad brzegiem największego olsztyńskiego jeziora zostały wykorzystane nowoczesne technologie. Powstają tam wkomponowane w nabrzeżną skarpę, przeszklone budynki, które pełnić będą wielorakie funkcje. Znajdzie się tam hangar na łodzie i jachty, ogrzewana szkutnia (warsztat naprawczy dla łodzi) z zapleczem socjalnym, wypożyczalnia sprzętu pływającego. Oprócz tego kompleks pomieści restaurację, spa i sale konferencyjne. Wszystkie pomieszczenia są przeszklone i oferują wspaniały widok na jezioro. Latem szklane tafle będą rozsuwane i zapewnią bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą.

reklama

Najnowsze rozwiązania znajdą zastosowanie również przy ogrzewaniu obiektu. Głównym źródłem energii cieplnej dla Słonecznej Polany będą gruntowe wymienniki ciepła. Wraz z odwiertami o głębokości 150 metrów zapewnią zupełnie niezależny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków wchodzących w skład kompleksu. Ciepło zostanie rozprowadzone w budynkach poprzez system ogrzewania podłogowego oraz system wentylacyjny.

Jedną z najważniejszych funkcji Słonecznej Polany będzie oczywiście zapewnienie przystani dla łodzi i jachtów. Marina wyposażona zostanie w dwa tak zwane slipy, czyli specjalne pomosty do spuszczania łodzi na wodę. Jeden z nich będzie zamontowany na stałe, a drugi, pływający, zapewni pełną elastyczność w spuszczaniu i wyciąganiu łodzi z wody. Do dyspozycji żeglarzy zostanie również oddany potężny dźwig o udźwigu 5 ton.

reklama

Kolejny interesujący element inwestycji to pływające pomosty. Te drewniane konstrukcje zakotwiczone są do betonowych balastów usadowionych na dnie jeziora. Pomosty stałe, okalające wybrzeże, podświetlone zostaną energooszczędnymi ledami.

Budynek mariny wyposażony zostanie także w nowoczesną windę dla osób niepełnosprawnych. Na dachach zlokalizowano tarasy widokowe, a ich pozostała przestrzeń zostanie pokryta zielenią.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji