reklama

Marcin Kulasek: Nowy rozdział [OPINIA]

To co dzieje się dziś między Polakami i Ukraińcami, to nowy rozdział naszej historii. I jest on lepszy i piękniejszy niż wiele poprzednich.


W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność przebywać w Ukrainie. Wszystko w ramach oficjalnej delegacji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie wizyty spotkaliśmy się z władzami rządowymi i samorządowymi Okręgu Chmielnickiego. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalnego działania administracji w tym krytycznym dla Ukrainy czasie. Jedną refleksją pragnę się jednak szczególnie podzielić z czytelnikami.
Od momentu przekroczenia granicy, na nasze ręce, składane były wzruszające słowa szacunku i wdzięczności dla Polek i Polaków, za nieustającą pomoc niesioną narodowi ukraińskiemu. Wdzięczność Ukraińców jest bezbrzeżna i dawano nam to odczuć na każdym kroku.


Na pewno wśród czytelników są osoby, które przyjęły uchodźców. Każdy z nas ma też wśród najbliższych przyjaciół kogoś kto przyjął pod swój dach rodziny z Ukrainy. I wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego z jakim dużym codziennym trudem i wysiłkiem to się wiąże. Przecież czasem trudno dogadać się w obrębie jednej rodziny, a tu nagle pod jednym dachem znajdują się ludzie z różnych kręgów kulturowych, z różnymi tradycjami i muszą się ze sobą porozumieć. Wiemy, że to nie zawsze jest proste. To także dla wielu duży wysiłek finansowy. Jednak Polacy ruszyli z pomocą bez względu na poglądy i światopogląd. I to było niesamowite. Dlatego w imieniu Lewicy bardzo wszystkim Polakom dziękuję. Przekazuję także podziękowania od Ukraińców, z którymi się spotykaliśmy. Oni nas o to prosili na każdym kroku.


W zeszłym tygodniu, przy okazji odsłonięcia posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich mer Lwowa Andrij Sadowy przypomniał, że w historii między Ukraińcami, a Polakami było wiele trudnych kart, a groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. Zdaniem mera Sadowego, to co się dziś dzieje, to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych polsko-ukraińskich krzywd, a wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Ja dodam, że nie mam wątpliwości, iż właśnie piszemy nowy rozdział polsko-ukraińskiej historii i to jest dla naszych narodów wielka szansa na przyszłość.

Marcin Kulasek

Poseł na Sejm RP

Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×