-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mali pacjenci z Ukrainy są leczeni w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi

OlsztynMali pacjenci z Ukrainy są leczeni w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi

Uchodźcy z Ukrainy są leczeni w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. To młodzi pacjenci z chorobami onkologicznymi, wadami genetycznymi i po urazach. Otrzymują niezbędną pomoc w zakresie chirurgii szczękowo-urazowej – powiedział dr Krzysztof Dowgierd z olsztyńskiej kliniki.

reklama

Mali Ukraińcy, którzy są pacjentami kliniki, to uchodźcy wojenni, którzy mieszkają obecnie w Olsztynie.

„Tylko w ostatnich dniach w olsztyńskim szpitalu pomoc uzyskało kilkunastu chorych z Ukrainy. Operowałem pacjentkę po urazie oczodołu, dwóch pacjentów z rozszczepami, przyjęliśmy pacjentkę z niedorozwojem twarzy do skomplikowanego leczenia. Wcześniej mieliśmy kilku pacjentów z problemami onkologicznymi, a także pacjenta po radioterapii z niedorozwojem części twarzowej czaszki – wymienił dr Dowgierd.

reklama

Ukraińcy trafiają do olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego różnymi drogami. „Część kolegów-lekarzy z Ukrainy, z którymi współpracujemy, podpowiadają pacjentom, gdzie mogą uzyskać pomoc. Informacje chorym przekazuje też dr stomatolog Daria Kozak (jest pochodzenia ukraińskiego), która pracuje w naszym szpitalu. Ponadto w olsztyńskiej klinice na stażu pracuje dwóch ukraińskich lekarzy, którzy asystują przy zabiegach. Oni także przekazują w świat informację o możliwości leczenia” – wskazał dr Dowgierd.

Lepsze niż in vitro? Działacze PiS chcą wsparcia naprotechnologii

Leczenie małych uchodźców wojennych w Polsce odbywa się tak, jak w przypadku każdego innego pacjenta. „Pacjent nie ma narodowości. W przypadku pilnej pomocy uzyskuje ją u nas. Gdy chory może poczekać, to kierowany jest do poradni i oczekuje na operację. W onkologii dziecięcej nie ustawiamy pacjentów w kolejce. W każdym przypadku najważniejszy jest pacjent i jego dobro” – podkreślił.

reklama

Najmłodszy pacjent, który leczy się w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, ma 5 lat. Najstarszy 17 lat. Klinika przyjmuje pacjentów do 18 roku życia.

Ukraińcy trafiali do olsztyńskiego szpitala jeszcze przed wybuchem wojny. „Mamy pacjentkę, którą leczymy już kilka lat” – przekazał dr Dowgierd.

Jak wskazał, w obecnych warunkach wojennych pacjenci z Ukrainy nie uzyskają specjalistycznej pomocy u siebie w kraju. Wynika to z trwającej wojny, ale też z innego systemu finansowania opieki zdrowotnej w Ukrainie.

Olsztyńscy naukowcy mają sposób na poprawę jakości produktów bezglutenowych

Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej jest przeznaczona dla pacjentów z problemami wymagającymi diagnostyki i leczenia zabiegowego pod nadzorem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, w tym neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów stomatologicznych i chirurgów plastycznych.

Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich. Wprowadza i rozwija najnowocześniejsze metody leczenia, m.in. terapię komórkami macierzystymi czy rekonstrukcje małżowiny usznej, rekonstrukcje ubytków żuchwy przeszczepami z kości wraz z mikrozespoleniami naczyniowymi.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

15-miesięczna dziewczynka potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej