14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Powiatowe obchody Dni Strażaka w województwie warmińsko-mazurskim

WiadomościPowiatowe obchody Dni Strażaka w województwie warmińsko-mazurskim
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dba, by służba strażaków odbywała się w dobrych warunkach, aby do jednostek trafiały nowoczesne sprzęty i pojazdy – powiedział w środę wiceminister tego resortu Błażej Poboży. Zadeklarował wsparcie z programu modernizacyjnego służb mundurowych.

reklama

Podsekretarz stanu w MSWiA, który w środę brał udział w powiatowych obchodach Dniach Strażaka w województwie warmińsko-mazurskim przypomniał, że uroczystości zbiegają się z 30-leciem Państwowej Straży Pożarnej.

„Nasze akcenty powinny być skierowane na ostatnie dwa lata, kiedy to Państwowa Straż Pożarna, ale i Ochotnicza Straż Pożarna wypełniały zadania, do których niekoniecznie zostały przecież przeznaczone”- podkreślił Poboży w Ełku.

reklama

Przypomniał, że w trakcie pandemii strażacy przekazywali mieszkańcom środki ochrony osobistej, ale także nieśli pomoc jako ratownicy medyczni. „Gdy na naszej wschodniej granicy rozpoczął się bezprecedensowy kryzys migracyjny, będący elementem działań hybrydowych reżimu Łukaszenki Państwowa Straż Pożarna była na miejscu i wspierała Straż Graniczną w tym zadaniu”- podkreślił Poboży.

Przejdzie Olsztyński Marsz Równości. Będą zmiany komunikacyjne

Wskazał, że polscy strażacy ruszyli też z pomocą Turcji i Grecji, gdzie wybuchły pożary.

reklama

„Wreszcie w tym najbardziej dramatycznym momencie ponad 80 dni temu, w momencie rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę, od pierwszych godzin, chwil od tej brutalnej agresji, strażacy ruszyli z pomocą uchodźcom wojennym i do dziś im pomagają”- dodał wiceminister Poboży.

Wskazał, że także na Warmii i Mazurach miniony rok był szczególny, na co wskazuje liczba 23 tys. wyjazdów, z czego 4,6 tys do pożarów. To najwięcej w historii w ujęciu rocznym dla całego województwa. Na poziomie powiatowym (Ełk) to 982 interwencje, z czego 272 akcje to gaszenie pożarów. „To ogromny wysiłek podejmowany każdego dnia. Za to wszystko, za 30 lat i ostatnie dwa lata służby, bo w dużo trudniejszych warunkach, w imieniu własnym, ministra Kamińskiego i MSWiA składam podziękowania” – dodał.

MOK z kolejnym dofinansowaniem

Podkreślił, że resort dba, by służba strażaków odbywała się w dobrych warunkach, aby trafiały do nich nowoczesne sprzęty i pojazdy. „Mogę zadeklarować, że w ramach programu modernizacyjnego służb mundurowych na lata 2022-2025 te środki podobnie jak w minionym programie, będą do was trafiały” – wskazał.

Przypomniał, że przyjęta została ustawa, w myśl której druhowie ochotnicy otrzymują dodatki emerytalne.

Podczas uroczystości w Ełku wiceminister Błażej Poboży wręczył odznaki za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej, awanse na wyższe stopnie służbowe, a także medale za zasługi dla pożarnictwa. Przekazano także samochód kwatermistrzowski dla jednostek OSP.

W Piszu wiceminister wręczył awanse na wyższe stanowiska służbowe, nagrody finansowe komendanta wojewódzkiego oraz decyzje o przyznaniu świadczeń ratunkowych. Podczas uroczystości został przekazany samochód rozpoznawczo-ratowniczy dla jednostek OSP. 

źródło: PAP, fot. Urząd Wojewódzki

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×