-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po 89 latach na Warmię i Mazury powrócili Masoni

OlsztynPo 89 latach na Warmię i Mazury powrócili Masoni

reklama

„Z wielką radością informujemy, że w sobotę 14 maja 2022 zapalono światła dwóch nowych Lóż Wielkiego Wschodu Francji w Polsce. Ceremonię prowadził wielce dostojny Wielki Sekretarz ds. Zagranicznych WWF w asyście Komisarzy” – czytamy na profilu facebookowym Kamienia nad Łyną, Loży Wolnomularskiej w Olsztynie.

Nowa Loża otrzymała numer 6047 i wcześniej była Trójkątem (mniejszą jednostką organizacyjną, o której planach wspominaliśmy tutaj). Jak pisze: „Dla nas najszczęśliwszą wiadomością było, że po blisko stu latach wolnomularskie światło powraca na Warmię i Mazury”.

reklama

Nazwa nawiązuje do loży funkcjonującej w latach 1888-1933.

reklama

Masoni zapraszają wszystkich zainteresowanych rozwojem ruchu.

Francuskojęzyczna Loża „Rencontre Fraternelle 2022”

Również 14 maja zapalono w Warszawie światła Loży „Rencontre Fraternelle 2022”. Prace w tym warsztacie będą się odbywały w języku francuskim. W stolicy działa jeszcze Loża Nadzieja na Wschodzie Lille i na Wschodzie Warszawy, jest to najstarszy warsztat masonerii liberalnej w Polsce.

Kolejni znani Warmiacy popierają inwestycję hotelową w Rybakach. Ujawniamy list do radnych gminy Stawiguda

Sześć warsztatów w Polsce

Obecnie w Polsce funkcjonuje 6 warsztatów WWF. To Loże: Nadzieja w Warszawie, Gabriel Narutowicz w Krakowie, Gwiazda Morza w Gdańsku, Braterstwo nad Olzą w Cieszynie, Kamień nad Łyną w Olsztynie i Rencontre Fraternelle 2022 w Warszawie.

Powstają także nowe zalążki w Katowicach i Koszalinie.

Polskie Loże WWF należą do regionu XIV GOdF, skupiającego głównie zagraniczne warsztaty Europy Wschodniej i Południowej, współpracujące ze sobą i odwiedzające się nawzajem. W tej chwili grupa liczy 80 lóż i szybko się rozwija.

Przedstawiciele lóż spotykają się minimum trzy razy w roku na międzynarodowym Kongresie Regionalnym, a raz w roku na Konwencie Grand Orient de France spotyka się 2500 osób (po jednej z każdego warsztatu).

Kamień nad Łyną podkreśla obecność Wielkiego Sekretarza WWP podczas prac instalacyjnych i wyraża nadzieję, że będzie to znak „odejścia od polityki podziału i niechęci, która jest tak charakterystyczna dla polskiego środowiska” i rozpocznie „czas współpracy i zbierania tego, co zostało rozproszone”.

Miłośnik historii z Bartoszyc odkrył niezwykłą pamiątkę we Włoszech

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Rok 2023. Jakie czekają nas wydarzenia historyczne?