fbpx
6 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szlakiem Jakubowym na święto Gietrzwałdu

OlsztynSzlakiem Jakubowym na święto Gietrzwałdu

Ta podolsztyńska wieś będzie świętować 670. urodziny. Pod koniec maja będzie można uczcić tę wyjątkową rocznicę, wybierając się z Olsztyna w turystyczną wyprawę szlakiem Jakubowym.

reklama

Związki Olsztyna ze św. Jakubem są oczywiste – to patron miasta, jest w jego herbie, pomnik apostoła stoi na Targu Rybnym, a jego imieniem nazwany jest jeden z mostów nad Łyną. Stolica Warmii i Mazur leży także na trasie szlaku Jakubowego, wiodącego – m.in. przez Gietrzwałd – do domniemanego grobu świętego w hiszpańskim Santiago de Compostela.

Gietrzwałd urodziny będzie świętować 19 maja. Jednak niezwykły przemarsz odbędzie się niemal 10 dni później – 28 maja.

reklama

– Nie jest to pielgrzymka tylko przemarsz turystyczno-historyczny – mówi jedna z organizatorek wydarzenia, Izabela Karpińska. – Z racji tego, że św. Jakub jest patronem Olsztyna, chcemy trochę podpromować szlak pod kątem aktywnego użytkowania. W przyszłym roku, z okazji  670- lecia Olsztyna chcemy zorganizować podobną wyprawę, ale w odwrotną stronę.

Wyruszyła 40. Warmińska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy

Na terenie Olsztyna szlak św. Jakuba ma ok. 16 kilometrów. Zaczyna się na ul. Wiosennej od strony Zalbek i wiedzie m.in. przez pl. Bema, Wysoką Bramę, Stare Miasto, ul. Sielską, ul. Żurawią do granic miasta. Uczestnicy przemarszu zaplanowanego na 28 maja pokonają 20-kilometrowy odcinek.

reklama

– Tego dnia wcielę się w postać św. Jakuba – mówi przewodnik turystyczny, Tomasz Wadykowski. – Przemaszerujemy z Centrum św. Jakuba przy olsztyńskiej bazylice do najpiękniejszej, warmińskiej wsi, Gietrzwałdu.

Wymarsz jest zaplanowany na 28 maja (sobota) na godz. 8:00. Zakończenie ok. 12:00 na terenie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Zapisy przyjmowane są e-mailowo: warmia.info@gmail.com lub telefonicznie: kom. 601 368 200.

[Facebook wydarzenia] [szlak św. Jakuba]

W drodze do papieża: młodzi pielgrzymi z Warmii w Lizbonie

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
qewqwewqweqweqwe
18 maja 2022 09:47

Ciekawe kiedy osoby decyzyjne w tej gminie zrozumieją, że obchodzy X-lecia Gietrzwałdu nie muszą być wyłącznie wydarzeniem kościelnym. Brakuje wydarzeń (jakichkolwiek) rozrywkowych w gminie. Wójt nie robi nic żeby wspierać oddolne działania. SKutecznie blokuje inicjatywy na rzecz dzieci i sportu. W myśl hasła “jeżeli nie będzie się działo nic to będzie najbezpieczniej”. WSTYD

Polecane
Ogłoszenia

Wyruszyła 40. Warmińska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy

Wyruszyła 40. Warmińska Pielgrzymka Piesza do Częstochowy