reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 600 procent podwyżki za gaz. Mieszkańcy szukają pomocy

WęgorzewoPonad 600 procent podwyżki za gaz. Mieszkańcy szukają pomocy

Wspólnota mieszkaniowa w Węgorzewie w grudniu zeszłego roku otrzymała informację, że ceny gazu wzrosły o ponad 600 procent. Mieszkańcy szukają pomocy, w sprawie interweniował poseł, a nic się nie zmieniło.

Horrendalna podwyżka

reklama

17 grudnia 2021 roku odbiorcy ciepła Wspólnoty Mieszkaniowej Zamkowa 15 otrzymali od dostawcy gazu, Ciepłowni Miejskiej Sp. z o.o. w Węgorzewie, informację o zmianie taryfy. Cena paliwa gazowego wzrosła o 635,8 procent. Pomimo wprowadzenia ustawy z dnia 26 stycznia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, dostawca nie zmienił stawek. Mieszkańcy nadal otrzymują rachunki ponad sześciokrotnie wyższe niż w zeszłym roku.

Interwencja poselska

Mieszkańcy wspólnoty apelują o pomoc, bezskutecznie.

reklama

Zdesperowani zwrócili się do posła Sejmu RP Marcina Kulaska, przedstawiając mu sytuację.

Poseł zareagował i 4 kwietnia wystąpił do burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego z interwencją poselską w tej sprawie. Zwrócił uwagę na drastyczną podwyżkę cen gazu i brak reakcji Ciepłowni Miejskiej w Węgorzewie na styczniową ustawę, mającą w założeniu chronić odbiorców przed takimi sytuacjami.

reklama

„W związku z zaistniałą sytuacją liczę na podjęcie przez Pana Burmistrza działań, które doprowadzą do obniżenia wysokości rachunków za energię cieplną płaconych przez mieszkańców Węgorzewa” – apelował poseł.

Co na to gmina? Nie wiadomo

Mieszkańcy wspólnoty również szukali pomocy. 6 kwietnia zwróciliśmy się do burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego z zapytaniem o to, jak wygląda sytuacja z perspektywy gminy. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ponowiliśmy prośbę. Ostatecznie informacji udzieliły nam Ciepłownie Miejskie w Węgorzewie, pełniące rolę Zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Zamkowej 15 w Węgorzewie.

Ciepłownie Miejskie również apelują o pomoc

Spółka potwierdziła, że mieszkańcy w grudniu 2021 roku otrzymali wiadomość o sytuacji na rynku paliw, wprowadzonych przez PGNiG cennikach i wynikającej z nich konieczności przeliczenia kosztów w 2022 roku.

Firma zaznacza, że kierowała w tej sprawie pisma do wojewody warmińsko-mazurskiego, prezesa UOKiK, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, parlamentarzystów i senator RP Małgorzaty Kopiczko, o czym wielokrotnie informowała gminę. Ciepłownie Miejskie podkreślają, że po wejściu w życie styczniowej ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych, od razu podjęły czynności w celu ochrony swoich mieszkańców. Mimo tego nie zostały objęte ochroną taryfową, a złożone przez nie oświadczenie zostało odrzucone przez PGNiG. Spółka odwołała się od tej decyzji i jednocześnie skierowała wniosek o podjęcie interwencji poselskiej i interwencji senatorskiej.

W sprawie jest mnóstwo pism, próśb, wniosków i interwencji, a mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej Zamkowa 15 nadal otrzymują horrendalne rachunki za gaz. W tej kwestii w Węgorzewie bez zmian.

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×