fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 29 listopada, 2022
reklama

Ponad 600 procent podwyżki za gaz. Mieszkańcy szukają pomocy

WęgorzewoPonad 600 procent podwyżki za gaz. Mieszkańcy szukają pomocy

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wspólnota mieszkaniowa w Węgorzewie w grudniu zeszłego roku otrzymała informację, że ceny gazu wzrosły o ponad 600 procent. Mieszkańcy szukają pomocy, w sprawie interweniował poseł, a nic się nie zmieniło.

Horrendalna podwyżka

17 grudnia 2021 roku odbiorcy ciepła Wspólnoty Mieszkaniowej Zamkowa 15 otrzymali od dostawcy gazu, Ciepłowni Miejskiej Sp. z o.o. w Węgorzewie, informację o zmianie taryfy. Cena paliwa gazowego wzrosła o 635,8 procent. Pomimo wprowadzenia ustawy z dnia 26 stycznia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, dostawca nie zmienił stawek. Mieszkańcy nadal otrzymują rachunki ponad sześciokrotnie wyższe niż w zeszłym roku.

Interwencja poselska

Mieszkańcy wspólnoty apelują o pomoc, bezskutecznie.

Zdesperowani zwrócili się do posła Sejmu RP Marcina Kulaska, przedstawiając mu sytuację.

Poseł zareagował i 4 kwietnia wystąpił do burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego z interwencją poselską w tej sprawie. Zwrócił uwagę na drastyczną podwyżkę cen gazu i brak reakcji Ciepłowni Miejskiej w Węgorzewie na styczniową ustawę, mającą w założeniu chronić odbiorców przed takimi sytuacjami.

Rozstrzygnięty rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej"

„W związku z zaistniałą sytuacją liczę na podjęcie przez Pana Burmistrza działań, które doprowadzą do obniżenia wysokości rachunków za energię cieplną płaconych przez mieszkańców Węgorzewa” – apelował poseł.

Co na to gmina? Nie wiadomo

Mieszkańcy wspólnoty również szukali pomocy. 6 kwietnia zwróciliśmy się do burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego z zapytaniem o to, jak wygląda sytuacja z perspektywy gminy. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ponowiliśmy prośbę. Ostatecznie informacji udzieliły nam Ciepłownie Miejskie w Węgorzewie, pełniące rolę Zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Zamkowej 15 w Węgorzewie.

Ciepłownie Miejskie również apelują o pomoc

Spółka potwierdziła, że mieszkańcy w grudniu 2021 roku otrzymali wiadomość o sytuacji na rynku paliw, wprowadzonych przez PGNiG cennikach i wynikającej z nich konieczności przeliczenia kosztów w 2022 roku.

Ranking największych długów czynszowych. Mieszkańcy Warmii i Mazur na podium

Firma zaznacza, że kierowała w tej sprawie pisma do wojewody warmińsko-mazurskiego, prezesa UOKiK, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, parlamentarzystów i senator RP Małgorzaty Kopiczko, o czym wielokrotnie informowała gminę. Ciepłownie Miejskie podkreślają, że po wejściu w życie styczniowej ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych, od razu podjęły czynności w celu ochrony swoich mieszkańców. Mimo tego nie zostały objęte ochroną taryfową, a złożone przez nie oświadczenie zostało odrzucone przez PGNiG. Spółka odwołała się od tej decyzji i jednocześnie skierowała wniosek o podjęcie interwencji poselskiej i interwencji senatorskiej.

W sprawie jest mnóstwo pism, próśb, wniosków i interwencji, a mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej Zamkowa 15 nadal otrzymują horrendalne rachunki za gaz. W tej kwestii w Węgorzewie bez zmian.

reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze