-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

15 lat więzienia dla syna za zabójstwo matki

Giżycko15 lat więzienia dla syna za zabójstwo matki

Na karę 15 lat pozbawienia wolności skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie mężczyznę oskarżonego m.in. o zabójstwo matki. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny – poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski- Żegalski.

reklama

Prokuratura Rejonowa w Giżycku w grudniu ubiegłego roku przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi B. oskarżonemu o znęcanie się i zabójstwo swojej matki Barbary B., a także znieważenie jej zwłok.

Do zabójstwa Barbary B. miało dojść 3 sierpnia 2021 r. w jej mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Giżycku. Według ustaleń prokuratora Barbara B. mieszkała tam tylko razem z synem Piotrem B. Wcześniej mieszkał z nimi także Kamil B. – drugi syn Barbary B. i młodszy brat Piotra.

reklama

Niestety, chłopak w wyniku pobicia zmarł w 2013 r. To zdarzenie miało odcisnąć piętno zarówno na matce, jak i starszym synu. Oboje zaczęli nadużywać alkoholu, przy czym Piotr B. po wypiciu stawał się agresywny, wszczynał w domu awantury oraz stosował wobec matki przemoc psychiczną i fizyczną. Feralnej nocy z 3 na 4 sierpnia 2021 r. kobieta i jej syn znajdowali się pod wpływem alkoholu. W domu byli sami. Oskarżony miał wówczas najpierw pobić Barbarę B., uderzając ją pięściami i nogami po całym ciele, a następnie udusić.

Oskarżony o utopienie człowieka w stawie Dawid T. skazany na dożywocie

Zdaniem śledczych oskarżony po dokonaniu zabójstwa poszedł spać, a następnego dnia nie poinformował organów ścigania o śmierci matki. Zamiast tego owinął ciało kobiety w folię malarską, po czym przełożył do wanny i przykrył stertą rzeczy, znieważając tym samym jej zwłoki.

reklama

7 sierpnia 2021 r. policja otrzymała telefoniczne zawiadomienie, że w łazience w jednym z mieszkań w Giżycku mogą znajdować się zwłoki kobiety zabitej przez syna. Funkcjonariusze pod wskazanym adresem znaleźli ciało Barbary B. Jeszcze tego samego dnia policjanci zadecydowali o zatrzymaniu Piotra B.

Proces Piotra B. toczył się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Oskarżony wyjaśniał przed sądem, że kiedy rankiem obudził się jego matka już nie żyła. Mężczyzna twierdził, że nie zna przyczyny jej śmierci, bo w ogóle nie pamięta, co wydarzyło się poprzedniego wieczoru. Piotr B. zaprzeczył też, że znęcał się fizycznie nad matką.

Znaleziono ciało mężczyzny. Olsztyńska policja zatrzymała 37-letnią kobietę

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Piotra B. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności.

„Sąd Okręgowy nie miał żadnych wątpliwości, że Piotr B. dopuścił się zarzucanych mu czynów, o czym świadczą przede wszystkim zeznania świadków. Natomiast wyjaśnienia oskarżonego, w których nie przyznaje się on do winy, w ocenie Sądu, mają na celu jedynie uniknięcie odpowiedzialności karnej i dlatego nie zasługują one na uwzględnienie” – przekazał rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd orzekając o karze 15 lat pozbawienia wolności miał na uwadze, że oskarżony w chwili zdarzenia był pod wpływem alkoholu i działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia matki, czyli osoby najbliższej, której powinien okazywać największy szacunek. Z kolei za istotną okoliczność łagodzącą Sąd uznał dotychczasową niekaralność oskarżonego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Śmiertelna pułapka. Cezary G. podłożył i podpalił worek z brykietem pod przyczepą, w której była kobieta