Zakończyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Metropolia Olsztyn”. Uczestnicy rozprawiali o możliwościach rozwoju miasta, jego problemach i wyzwaniach, jakie przed nim stoją.
Jak powiedziała prof. Małgorzata Suświłło, prezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, „miasto to jest szereg różnych obszarów działań, egzystencji i problemów ludzkich, nad którymi należy się pochylić”. Przypomniała, że wcześniej odbyło się już podobne spotkanie, jednak okazało się, że to za mało.
Jerzy Szmit, prezes olsztyńskich struktur PiS, zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania „nowych impulsów rozwojowych dla miasta”. Jako przykład wskazał na możliwość budowy kolei metropolitalnej, wykorzystania posiadanej infrastruktury. Mówił też o inwestycjach w kulturę.
Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, zauważyła, że Warmia i Mazury kojarzą się głównie z turystyką i rekreacją, a powinny również sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości.
– I tutaj duże wyzwania, przede mną chociażby jako pełnomocnikiem małych i średnich firm, do tego, aby te firmy, które mają potencjał nie tylko krajowy, ale również mieszany zagraniczny, można było lokować na terenie Warmii i Mazur, w tym również w Olsztynie – mówiła na spotkaniu.
Pochodzący z Olsztyna Paweł Pietkun, szef serwisów informacyjnych TVP World, wyraził obawę, że w perspektywie dwóch, trzech najbliższych dekad Olsztyn przestanie mieć znaczenie w tej części regionu.
– Metropolia to jest jedyna droga dla Olsztyna, którą będzie musiał podążać – powiedział.
Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski przekonywał, że Akademia Kopernikańska jest dla Olsztyna nie tylko wyróżnieniem, ale i szansą.
– Na pewno Olsztyn jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, badawczym, ale też i gospodarczym na mapie Polski – podkreślał.
Przedsiębiorca i prezes Olsztyńskich Zakładów Graficznych Waldemar Lipka przypomniał, jak ważny dla rozwoju regionu jest przemysł, który napędza inne gałęzie gospodarki.
– Taką „solą” tej metropolii jest klasa średnia, a przede wszystkim menadżerowie. Zapełniają restauracje, oni „wymuszają” pewne usługi, determinują rozwój i inne potrzeby, w związku z tym uważam, że na to też powinien być położony nacisk – zaznaczył.
Michał Karnowski, redaktor naczelny tygodnika Sieci i portalu Wpolityce, zwrócił uwagę na konieczność promocji regionu na spotkaniach ogólnokrajowych.
„Metropolia Olsztyn” to cykl spotkań, w których uczestniczą mieszkańcy Olsztyna, samorządowcy, dziennikarze. Zainicjował go Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który już zapowiedział, że takie wydarzenia będą organizowane regularnie.
Dyskusja powinna dotyczyć nie „rozwoju” stolicy a jak ją wygrzebać z zapaści i pogłębiającej się ruiny… propozycji by stolicę przenieść do Ostródy…
Merytoryczne dyskusje.