8 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

W końcu? Supernowoczesna, duża sala koncertowa w Olsztynie oficjalnie otwarta

OlsztynW końcu? Supernowoczesna, duża sala koncertowa w Olsztynie oficjalnie otwarta
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie i prezentacja nowej sali na ponad 400 miejsc. Po przecięciu wstęgi w tzw. Bryle C (ul. Kościńskiego) odbył się „chrzest bojowy“ sali w postaci obchodów Dnia Strażaka, zwieńczonych widowiskowym koncertem.

reklama

Po dwóch latach trwania procesu inwestycyjnego, poprzedzonego dwuletnimi przygotowaniami, nadszedł czas oddania mieszkańcom Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku. Głównym pomieszczeniem Bryły C  jest wielofunkcyjna sala z dużą sceną i ze składanymi widowniami na ponad 400 miejsc siedzących. Przy złożonych widowniach sala staje się ogromnym parkietem z pokaźną sceną. Główna sala jest wielofunkcyjna – koncertowa, ale i kinowa, teatralna, wreszcie konferencyjna. Pozwala na realizację koncertów różnych gatunków muzycznych, ale i projekcję kinową – jest tu doskonały projektor i wielki ekran.

Z jakich pomieszczeń będzie się składał?

Głównym pomieszczeniem obiektu przy ul. Kościńskiego 11 w Olsztynie, jest wielofunkcyjna sala z dużą (80 mkw) sceną i ze składanymi widowniami na ponad 400 miejsc siedzących. Przy złożonych widowniach, sala jest ogromnym parkietem tanecznym! Nierozłącznie związane z salą wielofunkcyjną są pomieszczenia naprzeciwko sceny – do sterowania transmisją światła, dźwięku i obrazu. Są dwie garderoby za sceną. Jest osobna sala konferencyjna dla kilkunastu osób, z własnym nagłośnieniem i multimediami. Jest wreszcie kilka pomieszczeń biurowych dla 3-4 osób obsługi administracyjno-technicznej i pomieszczenia socjalne.

Loża Wolnomularska w Olsztynie już działa
reklama


Jako reprezentacyjne pomieszczenia przewidziane są także powierzchnie komunikacyjne – duży hall na parterze, z szatnią i koncesją barową, a także foyer pierwszego piętra, z którego wchodzi się do sali.

Na ile osób będzie sala koncertowa?

Sala wielofunkcyjna – także koncertowa, ale i kinowa, teatralna, wreszcie konferencyjna – w układzie rozłożonych mobilnych widowni zapewnia 414 miejsc siedzących. Można zrealizować koncert różnych gatunków muzycznych, ale i projekcję kinową – jest doskonały projektor i wielki ekran! Także można wystawić spektakl teatralny. Zapewniona jest możliwość tłumaczenia na 3 języki, w tym język migowy.

reklama

W układzie konferencyjnym, dodatkowo jest możliwość podziału na dwie mniejsze, niezależne sale, każda z własnym nagłośnieniem, oświetleniem i dowolnym układem miejsc siedzących.

Czym się ona charakteryzuje?

Charakterystyczne, widoczne od razu elementy wyposażenia sali wielofunkcyjnej to uniwersalne, mobilne widownie. Ta dalsza od sceny, wznosi się amfiteatralnie, a po złożeniu jest dobrze wkomponowanym, eleganckim elementem ściany (naprzeciwko sceny). Druga część widowni to specjalnie skonstruowane rzędy krzeseł stojących bliżej sceny, z możliwością schowania ich właśnie pod sceną.

Powstanie gra komputerowa o Koperniku i jego "doświadczalnia"

Mniej widoczna jest ta najważniejsza, nowoczesna, cyfrowa wielofunkcyjność sali. Widzimy w górze nad sceną reflektory, głośniki, kilka kamer, ale najważniejsze jest niewidoczne – ukryta pod akustycznymi ścianami inteligentna sieć, zapewniająca funkcjonowanie infrastruktury sali koncertowej, kinowej, teatralnej czy konferencyjnej. Sala wyposażona jest w doskonały system projekcji kinowej i ogromny ekran; w równie dobry sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy; odtworzona została mechanika sceniczna z kurtynami i innymi elementami teatralnymi. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość podziału sali ruchomą ścianą na dwie mniejsze sale, z których każda ma także swoje niezależne systemy: konferencyjny, multimedialny i nagłośnienia. Zapewnione są także kabiny do tłumaczeń symultanicznych w trzech językach i w języku migowym.

Oczywiście większość funkcjonalności cyfrowych, multimedialnych zapewnionych jest w trybie bezprzewodowym. Sterowanie nimi zapewniają odpowiednio wyposażone tzw. reżyserki, czyli pomieszczenia naprzeciwko sceny, wyposażone w pulpity dające władzę nad wszystkimi tymi urządzeniami.

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama