13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Lewica uczciła w Olsztynie święta państwowe 1 maja i 3 maja

OlsztynLewica uczciła w Olsztynie święta państwowe 1 maja i 3 maja
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przedstawiciele Nowej Lewicy (Poseł na Sejm RP Marcin Kulasek, Współprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Władysław Mańkut i Sekretarz Hanna Dziedzioło), partii Razem (Członek Zarządu Krajowego Bartosz Grucela i członkowie Zarządu Okręgowego : Małgorzata Matuszewska-Boruc i Mateusz Rostkowski), i Rady Wojewódzkiej OPZZ (Przewodniczący Rady Jarosław Szunejko i Przewodnicząca Rady Powiatowej Danuta Załęska) złożyli dzisiaj wieniec pod pomnikiem Bohaterom Walk o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur.

reklama

W ten sposób uczcili święto narodowe 3 maja. Podczas konferencji prasowej zrelacjonowano również przebieg centralnych obchodów Święta Pracy w Warszawie.

„1 maja byliśmy z członkami i sympatykami Lewicy z Warmii i Mazur w Warszawie, aby w największym od lat pochodzie upomnieć się o prawa pracowników, podwyżki dla pracowników oraz waloryzację dla emerytów” – powiedział poseł Marcin Kulasek.

reklama

W swoim wystąpieniu poseł skupił na kwestiach socjalnych i bytowych:

„W czasach drożyzny domagamy się podwyżek dla pracowników. Złożyliśmy jako Lewica projekt ustawy podnoszącej zarobki w budżetówce o 20 procent. Liczymy na to, że za przykładem tej ustawy pójdą przedsiębiorcy.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli PO przejmie władzę, nie będzie domagać się reparacji od Niemiec
reklama

Drożyna dotyka również emerytów. Dlatego koniecznością jest druga w tym roku, wrześniowa, waloryzacja emerytur o 12 procent. Już dzisiaj co piąty polski emeryt jest zagrożony ubóstwem. Jeśli nie będzie we wrześniu waloryzacja to kolejni emeryci popadną w biedę.

Kiedyś wydawało się, że Unia Europejska nie może kupować wspólnie szczepionek, czy organizować zakupy broni. Dzisiaj jest to naszą rzeczywistością. Dlatego Lewica chce aby Unia Europejska współuczestniczyła w finansowaniu budy mieszkań komunalnych. Bez tego zaangażowania mieszkanie będzie dla wielu Polaków marzeniem. Wielu z nich nie stać na kredyt. A ci, których kilka miesięcy było jeszcze stać, dzisiaj mają znacznie mniejszą zdolność kredytową a koszty kredytu są wyższe” – mówił poseł Kulasek.

Następnie odniósł się do głównego hasła obchodów 1 maja. Hasło tegorocznego 1 maja to Pokój, Praca, Bezpieczeństwo.

Trzaskowski: Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz będą obecni na Campusie Polska Przyszłości

„Praca. Zwycięski strajk w Solarisie pokazał, że warto aktywnie walczyć o podwyżki. Inflacja zjada dochody wszystkich pracowników. W tej sytuacji ludzie powinni brać sprawy w swoje ręce. Negocjować z pracodawcą podwyżki. A jeśli nie uda się porozumieć to nie bać się akcji strajkowej.

Tragiczne wydarzeniach w kopalniach pokazują, jak ważna kwestią jest bezpieczeństwo pracy. Związki zawodowe w różnych branżach stają na straży bezpiecznych warunków pracy i należy im się za to szacunek.

Wojna w Ukrainie pokazuje jak ważną sprawą jest pokój ale i wsparcie dla Ukraińców walczących z rosyjską agresją. A także objęcie bezpiecznym zatrudnieniem ukraińskich uchodźców” – podsumował poseł Kulasek.

1 maja ulicami Warszawy przeszedł kilkutysięczny pochód. Jego organizatorami byli OPZZ, Nowa Lewica i Razem. Podczas wiecu przez siedzibą OPZZ przemawiali między innymi przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i poseł Adrian Zandberg.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama