fbpx
10 C
Olsztyn
czwartek, 6 października, 2022
reklama

Nagła śmierć księdza spod Olsztyna

OlsztynNagła śmierć księdza spod Olsztyna
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Przykrą wiadomość udostępniła parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Pieckach. 24 kwietnia zmarł ksiądz mgr Jakub Piotr Ilczuk. Miał 43 lata.

reklama

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach na swoim profilu społecznościowym poinformowała o pogrzebie i zamieściła kilka słów o zmarłym: „Odszedł od nas ktoś naprawdę wspaniały. Dobry człowiek, pasterz, proboszcz, strażak, społecznik. Kolega, przyjaciel, znajomy”.

Również parafianie wypowiadają się ciepło: „Żegnamy wspaniałego proboszcza, który odszedł nagle, zostawiając parafian w żałobie”.

reklama

Ksiądz Jakub Ilczuk został pochowany na cmentarzu komunalnym w Jezioranach.

Ksiądz ratował świątynię

Ksiądz Jakub Ilczuk objął probostwo w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w 2017 roku. Skolity, położone w podolsztyńskiej gminie Świątki, są jedną z tradycyjnych miejscowości Warmii. Kościół parafialny pochodzi z XVIII wieku i duchowny zaangażował się w jego ratowanie.

W katedrze fromborskiej XVIII w. obraz wypadł z ramy, uszkodził się
reklama

Dwa lata temu tak mówił mediom: „Sytuacja jest tragiczna. Polichromia sypie się dosłownie garściami. Malowidła mogą ulec bezpowrotnemu zniszczeniu. To już nie chodzi o obiekt kultu sakralnego, ale o ratowanie obiektu zabytkowego”.

Złożył wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak nie został on rozpatrzony pozytywnie. Wtedy zorganizował zbiórkę publiczną.

Ksiądz Jakub Piotr Ilczuk był prezbiterem archidiecezji warmińskiej. W ciągu 15 lat kapłaństwa był wikariuszem parafii: św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie (2007-2010), św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Mrągowie (2010-2013), Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie (2013) oraz proboszczem parafii: św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zagajach (2013-2017) i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach (2017-2022).

Nagła śmierć księdza spod Olsztyna
fot. Parafia p.w. Matki Bożej Różańcowej w Pieckach
reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama