13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Ponad 32 mln zł przekazano samorządom na zadania związane z przyjęciem uchodźców

WiadomościPonad 32 mln zł przekazano samorządom na zadania związane z przyjęciem uchodźców
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 32,143 mln zł przekazał wojewoda warmińsko-mazurskim jednostkom samorządu terytorialnego na zadania związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Chodzi m.in. o opłacenie zakwaterowania i wyżywienia w ośrodkach, a także u polskich rodzin.

reklama

Numery PESEL nadano w województwie 22 676 uchodźcom z Ukrainy – poinformował we wtorek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Wskazał, że nie można na tej podstawie podać ostatecznej liczby uchodźców wojennych przebywających w regionie, bo proces nadawania numerów PESEL wciąż trwa.

Do jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z przyjmowaniem uchodźców przekazano 32 mln 143 tys. 648 zł. Pieniądze te przeznaczono na zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców w obiektach zbiorowych, na wypłatę rekompensat mieszkańcom, którzy przyjmują Ukraińców w swoich domach, a także na realizację zadań związanych z nadawaniem numeru PESEL i na wypłatę jednorazowego świadczenia 300 zł oraz innych świadczeń rodzinnych.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził harcerzy z Ukrainy odpoczywających niedaleko Olsztyna
reklama

Wojewoda przekazał 2 mln 377 tys. 641 zł jako wypłatę kosztów utrzymania uchodźców w miejscach zbiorowego zakwaterowania, choć – jak zaznaczył – większość uchodźców przebywa w ośrodkach przygotowanych przez urząd wojewódzki, a w mniejszym stopniu w miejscach przygotowanych przez samorządy.

Na wypłaty mieszkańcom regionu, którzy goszczą w swych domach Ukraińców, przekazano 20, 128 mln zł. Pieniądze te trafiły – jak zaznaczył wojewoda – do każdej gminy w regionie. Na jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przekazano 6,609 mln zł, a na inne świadczenia rodzinne – 1,234 mln zł.

reklama

Na procedury związane z nadaniem numeru PESEL przekazano samorządom 364, 281 tys. zł, a na wykonanie zdjęć niezbędnych do nadania tego numeru – 485,610 tys. zł.

Warmińsko-mazurskie kuratorium: ponad 4,5 tys. uczniów ukraińskich rozpocznie naukę w szkołach w regionie

Wojewoda Chojecki podał też, ile pieniędzy otrzymały największe miasta w regionie jako wsparcie przy przyjmowaniu uchodźców.

Olsztyn dostał na wszystkie zadanie związane z przyjęciem ukraińskich uchodźców – 2 mln 788 tys. 112 zł, z tego 555 tys. zł na zakwaterowanie Ukraińców w ośrodkach czy hotelach, a dla goszczących uchodźców mieszkańców – 1,170 mln zł.

Do Elbląga przekazano 1 mln 29 tys. 873 zł, z tego 61,9 tys. zł jako wypłatę do miejsc zbiorowego zakwaterowania oraz 350 tys. zł dla elblążan goszczących Ukraińców w domach.

Ełk otrzymał 1 mln 5 tys. 247 zł, z tego 20 tys. zł wpłynęło do miejsc zbiorowego zakwaterowania, a 424 tys. zł na wypłatę z tytułu stawki dziennej 40 zł dla ełczan przyjmujących uchodźców w domach. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama