13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Gry GTA – czym charakteryzują się poszczególne odsłony?

Materiał zewnętrznyGry GTA – czym charakteryzują się poszczególne odsłony?
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

GTA ,czyli Grand Theft Auto to seria gier stworzonych przez Rockstar Games, które znane są na całym świecie. Trudno powiedzieć, czy więcej jest zwolenników, czy przeciwników tej serii. A to ze względu na liczne kontrowersje, jakie budzi ten tytuł już od wielu lat. Wynika to z faktu, że gra jest wierną symulacją przestępczego świata, a gracz wciela się w rolę gangstera pnącego się po szczeblach kariery. A zatem, główne zadanie w wirtualnym świecie to działalność, która jest nielegalna – kradzieże, rozboje, napady. Fikcyjne miasta, w których rozgrywa się akcja GTA, są wzorowane na prawdziwych amerykańskich metropoliach, jak Nowy Jork czy Los Angeles. Ze względu na przemoc i wulgaryzmy jest to oczywiście tytuł przeznaczony od 18 lat. Jak to wszystko się zaczęło? Jak zmieniała się seria Grand Theft Auto przez lata? Przypomnijmy sobie.

Jakie są części GTA?

reklama

Dziś GTA to bardzo rozbudowana gra w otwartym świecie, w której występuje wielowątkowa fabuła, ciekawe postacie i bardzo duża dowolność, jeśli chodzi o kolejność i sposób wykonywania zadań. To wszystko efekt długiej ewolucji. Gra bowiem rozwijała się wraz z rozwojem technologii w grach, a zatem najnowsza forma, znacząco różni się od pierwowzoru, od którego wszystko się zaczęło.

  • Grand Theft Auto to gra wydana pod koniec 1997 roku na komputery PC, która następnie pojawiła się na konsolach PlayStation oraz GameBoy. Głównym celem było wykonywanie przestępczych zadań i zarabianie pieniędzy. Do wyboru mieliśmy niewielką ilość broni oraz pojazdów, a oprawa graficzna, odpowiednia na tamte czasy, dziś już jest zdecydowanie anachroniczna. Co ciekawe, gra jest wciąż dostępna – można ją pobrać za darmo ze strony Rockstar Games.
  • GTA 2 – kontynuacja z 1999 roku. Akcja gry osadzona jest w niedalekiej przyszłości w fikcyjnym mieście Anywhere City. Miasto podzielone jest na terytoria opanowane przez trzy zwalczające się gangi i neutralną część, nienależącą do żadnego z nich. W dzielnicach opanowanych przez gangi, poza zwykłymi mieszkańcami, na ulicach można spotkać wielu przestępców należących do danej grupy, co jest nowością w porównaniu z pierwszą częścią GTA. W ramach utrudnienia dla graczy, wprowadzono także nowe jednostki porządkowe. W GTA 2 może nas ścigać nie tylko zwykła policja, ale również funkcjonariusze FBI czy Gwardia Narodowa.
  • GTA 3 to produkcja która pojawiła się już po 2000 roku na konsole PlayStation, Xbox oraz na komputery PC. W tej odsłonie, znacząco ulepszona grafikę, rezygnując z niewyraźnego widoku z góry na rzecz prawdziwej grafiki 3D. Wprowadzono też wiele nowości w samej rozgrywce – możliwość prowadzenia łodzi, jeżdżenia metrem czy rzucania granatami.
  • Grand Theft Auto: Vice City – odsłona inspirowana serialem „Policjanci z Miami” oraz kultowym filmem „Człowiek z blizną”. Dodano tutaj wiele niedostępnych wcześniej bonusów i aktywności – możliwość latania śmigłowcem, zarabianie dzięki lodziarni, drukarni albo korporacji taksówkowej, kursowanie miejskim autobusem. Ponadto, pojawiły się nowe pojazdy, a także możliwość słuchania stacji radiowych.
  • Grand Theft Auto: San Andreas – w tej części, gracze uzyskali możliwość wpływania na styl życia i wygląd swojego bohatera. Takie opcje, jak możliwość zrobienia tatuażu, odwiedzenia fryzjera, kupienia jedzenia czy uprawiania sportu, uczyniły grę jeszcze bardziej różnorodną. Wiele osób doceniło także możliwość wykonywania zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego, a także malowanie graffiti. Wśród dodatkowych umiejętności, warto też odnotować niedostępne wcześniej pływanie i nurkowanie.
  • Grand Theft Auto: Liberty City Stories i Grand Theft Auto: Vice City Stories – to gry wydane w latach 2005-2007 z nową fabuła i nowymi bohaterami.
  • GTA 4 – to wersja z nowym silnikiem graficznym, dostępna na PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360, wydana w 2008 roku. Bohater tej części, Niko Bellic, może dzwonić z telefonu komórkowego, odbierać połączenia oraz czytać i wysyłać SMS-y. Z grą zintegrowany został po raz pierwszy oficjalny tryb wieloosobowy, dodano widok z kamery zza kierownicy podczas prowadzenia auta i możliwość przywołania taksówki na żądanie.
  • GTA 5 – najnowsza część Grand Theft Auto, umiejscowiona w fikcyjnym mieście Los Santos oraz w terenach pozamiejskich, nazwanych Blaine County w stanie San Andreas. To, jak do tej pory, najbardziej dopracowana gra w której kierujemy poczynaniami 3 różnych bohaterów. Koszty produkcji i promocji GTA 5 wyniosły ponad 250 milionów dolarów. Była to jednak dobra inwestycja, bo gra pobiła także wiele rekordów – w tym ilości aktywnych graczy czy zysków ze sprzedaży. Tytuł ukazał się w 2013 roku, a zatem stosunkowo łatwo zagrać w GTA 5. Wymagania sprzętowe dla PC są raczej niewygórowane, zatem łatwo odpalić grę nawet na starszym sprzęcie.

Chcesz znać szczegóły? Na MediaMarkt znajdziesz informacje o wymaganiach sprzętowych dla GTA!

Co dalej z serią GTA?

reklama

Wiadomo, że obecnie powstaje GTA 6, nie znamy jednak na dziś dokładnej daty premiery ani szczegółów co do tego, na jakim etapie są prace nad grą. A zatem, najnowsza dostępna część, to GTA 5.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama