3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Wojskowi z Mazur ćwiczyli obsługę niezwykle skutecznej i supernowoczesnej broni

GiżyckoWojskowi z Mazur ćwiczyli obsługę niezwykle skutecznej i supernowoczesnej broni

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego przeprowadziła ćwiczenia broni przeciwpancernej, używanej przez polskie wojska lądowe. To kolejne z całej serii szkoleń, organizowanych przez tę jednostkę.

Tym razem ćwiczenia dotyczyły jednej z najnowocześniejszych wyrzutni rakiet: przeciwpancernego pocisku kierowanego (PPK) Spike. To precyzyjna broń niszcząca dalekiego zasięgu – może trafić w konkretny cel z odległości nawet 4 kilometrów. Obecnie stanowi podstawową broń przeciwpancerną polskiej armii.

Jak poinformowali na profilu facebookowym sierż. Bartosz Grądkowski i st. szer. Adrian Staszewski, „najważniejsze w szkoleniu jest zgranie obsługi PPK Spike oraz współdziałanie drużyn”.

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego została sformowana 15 lipca 1995 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej, na bazie 2. Pułku Zmechanizowanego, którego dziedzictwo sięga XVII wieku, ale kontynuuje też tradycje pułków 15. Dywizji Piechoty (1919-1939), które walczyły w obronie Konstytucji 3 Maja w powstaniu kościuszkowskim, w legionach polskich we Włoszech, w powstaniu wielkopolskim, w obronie niepodległości i granic w latach 1919-1920, wojnie obronnej w 1939 roku, w konspiracji, w Armii Polskiej na Wschodzie i w okresie powojennym. Rok wcześniej, przed wystąpieniem z wnioskiem o dziedziczenie tych chlubnych tradycji, 15. Dywizja Zmechanizowana przejęła tradycje grunwaldzkie, przyjęła miano „Warmińsko-Mazurska” i imię króla Władysława Jagiełły.

15 lipca 1995 roku 15. Brygada Zmechanizowana otrzymała nazwę „Giżycka” oraz imię Zawiszy Czarnego, a 15 lipca ustanowiono datą Dorocznego Święta, na pamiątkę bitwy grunwaldzkiej. Wtedy też, na Polach Grunwaldu, Szef Sztabu Generalnego gen. broni Tadeusz Wilecki wręczył ufundowany przez społeczeństwo ziemi giżyckiej i poświęcony przez biskupa polowego WP Leszka Sławoja Głódzia, arcybiskupa Sawę i księży innych wyznań sztandar.

Od 27 października 2021 roku 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną dowodzi płk dypl. Piotr Fajkowski.

Więcej o historii, tradycji i patronie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej można poczytać tutaj.

PPK Spike – co to takiego?

Spike to przeciwpancerny pocisk kierowany, zaliczany do broni precyzyjnego rażenia. W 2004 roku system ten wygrał przetarg na uzbrojenie Wojska Polskiego i od tej pory stanowi podstawowe wyposażenie kompanii wsparcia na szczeblu batalionu. Obecnie jest produkowany w zakładach Bumar Amunicja w Skarżysku-Kamiennej, na podstawie licencji, z wykorzystaniem podzespołów polskich i izraelskich. Ma być używany przez polskie wojsko przez najbliższe 25-30 lat. Koszt jednego pocisku wynosi około 100 tysięcy dolarów.

Przeciwpancerny zestaw rakietowy Spike ma wiele zalet. Jest przeznaczony do zwalczania czołgów i pojazdów opancerzonych, także wyposażonych w pancerze reaktywne starszej generacji. Może też eliminować nisko lecące śmigłowce bojowe. Jego zasięg to 200 do 4000 metrów. Ma niewielką masę, więc mogą go przenosić dwie osoby. Ma też możliwość korygowania toru pocisku w trakcie lotu i zmiany celu.

fot. sierż. Bartosz Grądkowski, st. szer. Adrian Staszewski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane