12 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Posłowie opozycji i samorząd województwa nie chcą w Olsztynie Akademii Kopernikańskiej

OlsztynPosłowie opozycji i samorząd województwa nie chcą w Olsztynie Akademii Kopernikańskiej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Posłowie KO, Porozumienia i Polski 2050 oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie z Sejmu projektu ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej. Posłowie nie chcą, by w Olsztynie powstał wydział medyczny tej Akademii.

reklama

W czwartkowej konferencji prasowej w Olsztynie uczestniczyli posłowie opozycji: Wojciech Maksymowicz (Polska2050), Michał Wypij (Porozumienie) i Janusz Cichoń (KO) oraz wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska.

reklama

„Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, który odpowiada za całość naszego państwa, by korzystając z uprawnienia wnioskodawcy sam wycofał część, jeśli nie całość, ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej. Uważamy, że cała ta ustawa powinna trafić do kosza” – apelował prof. Wojciech Maksymowicz (Polska 2050), który przed 15 laty tworzył na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wydział nauk medycznych.

Jak jednocześnie dodał, jeśli doradcy prezydenta uznają, że tylko część ustawy należy usunąć, powinny to być zapisy o powstaniu w Olsztynie wydziału medycznego tej Akademii.

reklama

W ocenie posłów Maksymowicza, Wypija i Cichonia powołanie w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej będzie się wiązało z odebraniem Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu bazy naukowej i kadry naukowej, de facto więc będzie to odebranie uczelni bardzo ważnego, prestiżowego wydziału.

Wypij przypomniał, że absolwenci olsztyńskiej medycyny od lat są w grupie najlepiej zdających końcowe egzaminy lekarskie. „Gdy tworzyliśmy wydział medyczny, niektórzy mówili, że szybciej wykształcimy kosmonautów, niż lekarzy. Udało się, więc ktoś teraz próbuje tę pracę zepsuć w imię stworzenia partyjnej szkoły, która będzie służyła tym, którzy w sposób serwilistyczny służą władzy i tylko w ten sposób będą w stanie zdobyć tytuły i honory w nauce” – powiedział poseł Porozumienia.

Syn legendarnego polityka z USA jadł słynne lody na Starym Mieście w Olsztynie

Cichoń zauważył, że choć w projekcie ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej nie ma mowy o odbieraniu wydziałów uczelniom, de facto, do tego będzie się to sprowadzało. „Proponowany wydział medyczny będzie dla całego kraju. Musi mieć zaplecze dydaktyczne, kadry. W mieście takim jak Olsztyn nie ma miejsca na dwie placówki kształcące lekarzy. A ta ma mieć też kompetencje nadawania tytułów doktorskich” – podkreślił Cichoń.

Jak ocenił, powołanie Akademii Kopernikańskiej jest związane wyłącznie z tym, że „ceniona i szanowana Polska Akademia Nauk nie dała się podporządkować władzy, dlatego postanowiono stworzyć konkurencyjny ośrodek naukowy dla +swoich+”.

Sylwia Jaskulska zapewniła, że samorząd regionu w pełni podziela stanowisko posłów opozycji. „Tworzenie tworów konkurencyjnych dla naszego uniwersytetu jest dla nas, samorządowców, czymś niewyobrażalnym” – powiedziała.

Przeciwny utworzeniu w Olsztynie wydziału medycznego Akademii Kopernikańskiej jest także sam Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Rzecznik prasowy uczelni Łukasz Staniszewski przekazał, że stanowisko Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w sprawie projektu ustawy o Akademii Kopernikańskiej „jest zbieżne ze stanowiskiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w którym zwraca się z prośbą do Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wycofanie projektu i wstrzymanie dotychczasowych prac”.

Olsztyński dom spokojnej starości [OPINIA]

W stanowisku tym napisano m.in., że „projekt wywołuje poważne kontrowersje merytoryczne w środowisku akademickim, jest źródłem wielu negatywnych emocji i obaw wśród polskich uczonych”.

Projekt ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej, której elementem mają być wydziały w kilku polskich miastach (Toruniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Olsztynie) jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i trafił do dalszych prac w komisji.

Zgodnie z projektem ustawy, Akademię będzie tworzyło sześć Izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych oraz Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

Łączne wydatki dla budżetu państwa związane z obwiązywaniem ustawy w zakresie kosztów organizacji i funkcjonowania można szacunkowo określać na kwotę 25 mln zł rocznie – wskazano w uzasadnieniu ustawy.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej 2 marca br. Nowa instytucja ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększać jej konkurencyjność. Akademia Kopernikańska ma zapraszać do współpracy naukowców z całego świata. Nowo powstała instytucja będzie miała wiele form finansowania badań naukowych. 

Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: UWM straci Wydział Lekarski na rzecz nowej Akademii Kopernikańskiej?

źródło: PAP, fot.  PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama