6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Wielkanocne wsparcie dla kombatantów

WiadomościWielkanocne wsparcie dla kombatantów
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przygotowała paczki świąteczne dla kombatantów z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. To wspólna inicjatywa Fundacji oraz Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego, która odbywa się przy wsparciu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Akcję objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

reklama

W akcji, już po raz kolejny, uczestniczy również Ministerstwo Aktywów Państwowych. Okolicznościowy list do kombatantów skierował Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W porozumieniu z lokalnymi stowarzyszeniami i szkołami do paczek dołączone są również listy i kartki od dzieci. Międzypokoleniowe grupy spotkają się z wybranymi osobami, aby usłyszeć o historii walki o wolną Ojczyznę.

– Doświadczenia kombatantów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległą Polskę, stanowią dla nas wyjątkowe dziedzictwo. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej Ojczyźnie. Jestem dumny, że osobiście mogłem wręczyć paczki i listy dla kombatantów w woj. warmińsko-mazurskim, m.in. w Elblągu z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Jest to wyraz naszej ogromnej wdzięczności za ich życie i służbę Rzeczypospolitej. Cieszę się, że jako Ministerstwo Aktywów Państwowych po raz kolejny mogliśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

reklama

Akcja jest ważnym elementem misji społecznej Grupy Kapitałowej PGNiG.

Rozpoczęła się druga edycja Campusu Polska Przyszłości

– Przygotowywanie świątecznych paczek dla bohaterów to dla PGNiG już tradycja. Pamięć o bohaterskich czynach poprzednich pokoleń jest naszym obowiązkiem, dlatego zawsze pamiętamy o tych, którzy z poświęceniem walczyli o naszą wolność. W najbliższych dniach upominki trafią do ponad 100 osób. To nasza forma podziękowania im za to, że w momencie próby nie zawahali się poświęcić wszystkiego dla dobra Ojczyzny – zaznacza Paweł Majewski, prezes PGNiG.

reklama

W przekazaniu pierwszych paczek dla por. Wacława Gębki (żołnierz AK), por. Jerzego Kwietniewskiego ps. Siwy (żołnierz AK) oraz pani Ludwiki Mendelskiej (Powstaniec Warszawski) uczestniczyli Podsekretarz Stanu w MAP Andrzej Śliwka, Prezes Fundacji PGNiG Karolina Dłuska oraz Prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego Anna Szczepańska.

– W Fundacji PGNiG głęboko wierzymy w to, że pamięć o historii i szacunek do bohaterów mają istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom. Od wielu lat angażujemy się w działania pomocowe dla środowisk kombatanckich. W tym roku odwiedzimy Bohaterów wojny obronnej 39-roku, Powstańców Warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, WiN-u, ZWZ oraz rodziny zesłane na Sybir. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie naszej Fundacji oraz Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego, zbliżające się święta wielkanocne będą dla tych osób wolne od trosk. Tym symbolicznym gestem chcemy podziękować za ich patriotyzm, męstwo oraz poświęcenie – mówi Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Rekordowa zbiórka krwi. Żołnierze WOT oddali 23,4 litry

– Spotkania z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego, Bohaterami, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to prawdziwy zaszczyt i chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Ogromnie cieszy fakt, że po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie, będące w oczach Kombatantów spełnieniem marzeń i nadziei z czasów młodości, którą im zabrano. Dzięki współpracy wielu organizacji i instytucji takich jak: Fundacja PGNiG, ŚZŻAK, gdański Oddział IPN, Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny mogliśmy sprawić uśmiech na twarzach Tych, którzy walczyli o wolność naszą i naszej Ojczyzny – powiedziała Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Docenienie Bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, jest ważne dla Fundacji PGNiG oraz całej GK PGNiG. Od 2016 roku prowadzimy Program Rachunek Wdzięczności PGNiG, który jest realnym wsparciem w dofinansowaniu opłat za paliwo gazowe m.in. dla Powstańców Warszawskich. Paczki żywnościowe dla Powstańców Warszawskich dostarczali już w roku 2020. W ubiegłym roku, działania w tym zakresie zostały rozszerzone na inne grupy kombatantów m.in. w województwie lubelskim, w województwie podkarpackim, a także warmińsko-mazurskim i podlaskim.

źródło: WOT

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×