10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Polacy protestują przeciwko reorganizacji dwóch polskich szkół. Głos zabrała poseł Arent

OlsztynPolacy protestują przeciwko reorganizacji dwóch polskich szkół. Głos zabrała poseł Arent

Władze w rejonie trockim na południu Litwy podjęły decyzję o reorganizacji dwóch z czterech istniejących tam szkół z polskim językiem nauczania. Społeczności szkolne, lokalne oraz polscy politycy sprzeciwiają się temu. „W Trokach zapoczątkowano niszczenie polskich szkół” – zaznaczyła Rita Tamaszuniene, posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), wypowiadając się w litewskim parlamencie, którą cytuje portal L24.lt.

Reorganizacja dotyczy Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu oraz Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach. Stają się one teraz filiami dwóch pozostałych polskich szkół w tym rejonie. Władze rejonu trockiego utrzymują, że reorganizacja ma na celu stworzenie dobrze zreorganizowanej sieci szkół i poprawę jakości nauczania. Jednak protestujący przekonują, że obie szkoły mają nie tylko wystarczającą liczbę dzieci, ale też dobry poziom nauczania oraz wspaniałe warunki do nauki, stworzone w dużej mierze dzięki finansowaniu z Polski.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Polacy przekonywali przedstawicieli władz rejonu do odstąpienia od planów reorganizacji. Wystosowano listy do najwyższych władz kraju, a także zorganizowano sześć pikiet, w tym przed budynkiem rządu Litwy oraz ambasady RP w Wilnie z hasłem „Polsko, wołamy o pomoc!”. „Zaniepokojenie arbitralną próbą reorganizacji sieci szkół w rejonie trockim przez władze samorządowe poprzez przekształcenie dwóch polskojęzycznych placówek oświatowych w filie innych szkół, pomimo dobrego poziomu edukacyjnego, jakie prezentują oraz liczby uczniów, które nie kwalifikują placówek do reorganizacji,” wyraziła posłanka Iwona Arent, przewodnicząca Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, w liście skierowanym do litewskiego Sejmu.

Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” nie wyklucza wejścia na drogę sądową, gdyż plan reorganizacji i optymalizacji działalności szkół przewidziany jest na kilka lat. Do Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach uczęszcza 81 uczniów. Do Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – 121. Na Litwie ogółem działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci i młodzieży.

źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarek K
3 kwietnia 2022 12:47

arentowa do nogi

Polecane