12 C
Olsztyn
niedziela, 25 września, 2022
reklama

Polacy protestują przeciwko reorganizacji dwóch polskich szkół. Głos zabrała poseł Arent

OlsztynPolacy protestują przeciwko reorganizacji dwóch polskich szkół. Głos zabrała poseł Arent
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Władze rejonu trockiego, na południu Litwy, podjęły decyzję o reorganizacji dwóch z czterech istniejących tam szkół z polskim językiem nauczania. Sprzeciwiają się temu społeczności szkolne, lokalne a także polscy politycy.

reklama

„W Trokach zapoczątkowano niszczenie polskich szkół” – oświadczyła występując w litewskim parlamencie Rita Tamaszuniene, posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), którą cytuje w piątek portal L24.lt.

Reorganizacja dotyczy Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu oraz Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach. Stają się one teraz filiami dwóch pozostałych polskich szkół w tym rejonie.

reklama

Władze rejonu trockiego twierdzą, że „decyzja jest słuszna, podjęta w kierunku dobrze zreorganizowanej sieci szkół i poprawy jakości nauczania”. Protestujący przekonują, że obie szkoły mają wystarczającą liczbę dzieci, dobry poziom nauczania i wspaniałe warunki do nauki stworzone w wielkiej mierze dzięki finansowaniu z Polski.

Nitras: konkordat jest archaizmem, powinien być wypowiedziany

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Polacy podczas wielu spotkań z przedstawicielami władz rejonu usiłowali przekonać do odstąpienia od planów reorganizacji tych placówek. Wystosowano też listy do najwyższych władz kraju, zorganizowano sześć pikiet, w tym przed budynkiem rządu Litwy oraz ambasady RP w Wilnie z hasłem „Polsko, wołamy o pomoc!”.

reklama

„Zaniepokojenie arbitralną próbą reorganizacji sieci szkół w rejonie trockim przez władze samorządowe poprzez przekształcenie dwóch polskojęzycznych placówek oświatowych w filie innych szkół, pomimo dobrego poziomu edukacyjnego, jakie prezentują oraz liczby uczniów, które nie kwalifikują placówek do reorganizacji” wyraziła posłanka Iwona Arent, przewodnicząca Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej, w liście skierowanym do litewskiego Sejmu.

„Żywimy nadzieję, że w imię partnerskich relacji Polski i Litwy, litewscy parlamentarzyści poprą starania władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polaków zamieszkałych na Litwie o zmianę decyzji samorządu rejonu trockiego” – czytamy w liście z 16 marca.

Wojciech O. zatrzymany pod Grunwaldem. Uzbrojeni policjanci wyciągnęli go z gospody

Społeczności lokalne i szkolne w Połukniu i Starych Trokach podkreślają, że plan reorganizacji i optymizacji działalności szkół przewidziany jest na kilka lat. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” nie wyklucza wejścia na drogę sądową.

Do Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach uczęszcza 81 uczniów. Do Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – 121. Na Litwie ogółem działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci i młodzieży.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×