Zgodnie z decyzją ministra zdrowia, 31 marca oddziały covidowe i szpitale tymczasowe zostaną zlikwidowane. W związku z tym część placówek wróci do swojej działalności sprzed pandemii, a niektóre zostaną przekształcone na potrzeby innych pacjentów. Planuje się m.in. utworzenie miejsc zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, centra rehabilitacji, ośrodki onkologiczne i pulmonologiczne.
W Poznaniu, dwa z czterech pawilonów, w których działał szpital tymczasowy, zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Analogicznie, w Pyrzowicach, po przekształceniu pomieszczeń, działać ma punkt noclegowy dla uchodźców. Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu może zaś zostać wykorzystany jako potencjalne miejsce zakwaterowania dla uchodźców w przyszłości.
Szpital tymczasowy w Krakowie i na terenie wojskowego szpitala uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego w Krynicy-Zdroju, które zakończyły swoją działalność, zostaną przekształcone odpowiednio na ośrodki onkologiczne i miejsce oferujące rehabilitację. Podobnie, szpital tymczasowy w Zielonej Górze ma stać się Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, natomiast w Szczecinie rozszerzona zostanie działalność kliniki nefrologii i chorób wewnętrznych.
Sprzęt, który był wykorzystywany w placówkach tymczasowych, zostanie przekazany do innych szpitali w Polsce. Jedynym wyjątkiem jest Lublin, gdzie sprzęt użyczony placówce przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (m.in. respiratory) i zakupiony przez Lubelski Urząd Wojewódzki zostanie przekazany podmiotom leczniczym w województwie lubelskim jako darowizna.
Świadczenia covidowe zostaną finansowane za pomocą Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 31 marca 2022 roku. Po tej dacie koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacji pocovidowej nadal będą pokrywane z tego funduszu, natomiast leczenie pacjentów z COVID-19 będzie realizowane w ramach standardowych umów z NFZ
Źródło: PAP