6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko na Białorusi 10 km od polskiej granicy

KrajRosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko na Białorusi 10 km od polskiej granicy
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę – podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.

reklama

„Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła. Ponadto, Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ostrzału rakietowego naszego terytorium” – powiedział Denysenko.

Dodał, że białoruski reżim nie jest gotowy do wysłania swoich wojsk lądowych na Ukrainę, ale presja ze strony Rosji w tej sprawie jest tak duża, że nie można wykluczyć, iż dojdzie do takiego ataku.

reklama

W środę ukraiński sztab generalny ogłosił, że choć władze Białorusi oficjalnie zaprzeczają, iż biorą udział w wojnie, to jednak udostępniają swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich. 

Prezydent Andrzej Duda odwiedził harcerzy z Ukrainy odpoczywających niedaleko Olsztyna

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy – GUR MO) zaapelował w czwartek do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi, by odmawiali udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie.

reklama

„Wywiad wojskowy Ukrainy zwraca się do żołnierzy sił zbrojnych Białorusi i wzywa ich, by odmówili udziału w zbrodniczej agresji Rosji przeciwko naszemu krajowi” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez GUR MO na Facebooku: https://www.facebook.com/DefenceIntelligenceofUkraine/posts/282157277429033.

Wywiad ukraiński oświadczył, że „dokonywane każdego dnia zbrodnie wobec ludności cywilnej”, w tym wobec kobiet i dzieci, „nie mają nic wspólnego z męstwem wojennym, honorem oficera i obowiązkiem wobec Białorusi”.

Zapewnił jednocześnie, że dysponuje „pełnymi danymi osobowymi wszystkich wojskowych, a także ich krewnych, ze składu oddziałów sił zbrojnych Białorusi, których próbuje się wciągnąć w haniebną, obcą dla nich i skazaną na porażkę wojnę przeciw Ukrainie”.

Polacy mają coraz więcej problemów. W statystykach widać kolejny wzrost liczby prób samobójczych

„Ukraina nigdy nie stanowiła zagrożenia, nie planowała i nie planuje w przyszłości jakichkolwiek działań agresywnych wobec Białorusi” – głosi oświadczenie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×