6.7 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Nowoczesne domy wkomponowane w otoczenie

Materiał zewnętrznyNowoczesne domy wkomponowane w otoczenie

Projekty domów idealnie wkomponowanych w otoczenie coraz bardziej zyskują na popularności. Są nie tylko ukłonem w stronę tworzenia aranżacji przestrzennych w harmonii ze środowiskiem naturalnym, ale też zaproszeniem do przyjrzenia się bliżej ekologicznym trendom w budownictwie. Na czym polega upodabnianie domów do otaczającego ich pejzażu, dlaczego ma tak wiele swoich zwolenników i czy otoczenie domu może wpływać na jego funkcjonalność?

Czym są domy wkomponowane w otoczenie?

Wśród wielu wyzwań, przed jakimi staje architekt, jednym staje się idealne wkomponowanie danego budynku w otoczenie. W przypadku przedsięwzięć nowych – np. kiedy powstać ma zupełnie od podstaw osiedle domów jednorodzinnych, kreatywna koncepcja architekta zwykle bywa mniej ograniczona koniecznością wpisania projektu w wyznaczające już pewne standardy istniejące otoczenie, niż dzieje się to wówczas, gdy projekty architektoniczne dotyczą budynków powstających w centrum miasta. Tam bowiem istniejąca już infrastruktura i charakter budynków, a także inne czynniki, jak np. historyczne, nie pozostają bez wpływu na ostateczną wizję tego, co znajdzie się w projekcie. Dzięki temu wszystkie domy i okoliczne budynki wydają się tworzyć spójną całość, nawet jeśli projektowane są w różnym czasie. Z kolei jeszcze inaczej może się mieć rzecz w przypadku indywidualnego przedsięwzięcia budowlanego, kiedy to biuro architektoniczne otrzymuje zlecenie na stworzenie projektu domu, który stanąć ma w ogrodzie, w otoczeniu starych drzew czy w innej lokalizacji, gdzie główną rolę gra piękno natury. Natura ta może stać się osią całego projektu. Stwarza szansą na zbudowanie bardzo nowoczesnego domu, do którego środowisko naturalne wręcz przenika z zewnątrz. Efekt ten uzyskuje się korzystając z takich rozwiązań jak duże przeszklenia, przez które wrażenie obcowania ze środowiskiem jest wręcz namacalne, tworzenie brył, które zapraszają do wnętrza światło słoneczne, czy też zastosowanie naturalnych wykończeń, np. drewnianych elementów elewacji, będących klamrą spójności całego projektu.

Nowoczesna stodoła, czyli przykład domu zgodnego z naturą

Szczególnym przykładem wpisania budynku w pejzaż jest tzw. nowoczesna stodoła. Jest to rodzaj domu, który porównać można do mieszkania typu studio — jego powierzchnia użytkowa jest praktycznie wykorzystana w 100%, gdyż rzadko kiedy planuje się w nim jakiekolwiek korytarze. Część dzienna jest jasna, przestronna i często otwarta na ogród. Dużym przeszklonym połaciom w funkcji okien nierzadko towarzyszą tapicerowane siedziska, które służą domownikom jako wygodne miejsce do relaksu i kontemplowania krajobrazu za oknem. To właśnie krajobraz, który niejako wkrada się do wnętrza domu jest prawdziwą siłą tego typu projektów. Dzięki prostej formie domu, otaczająca przyroda pozostaje niezdominowana przez budynek. Wydaje się, że to właśnie natura otula dom i trzyma go w swoim bezpiecznym wnętrzu. Jeśli zależy nam na tego typu projekcie, warto odwiedzić stronę https://www.milwicz-architekci.pl/. Ten i inne konspekty podobnych typów domów pozwalają mieszkańcom odetchnąć od cywilizacyjnego zgiełku, dosłownie i w przenośni zaszyć się w przyjemnym otoczeniu zieleni — odpocząć na słonecznym tarasie, zrelaksować się i znaleźć wytchnienie.

Życiodajne otoczenie, czyli samowystarczalność domu

Miejsce, w którym znajduje się budynek może też doskonale wpływać na to, że dom staje się samowystarczalny. Co to znaczy? Chociażby to, że odpowiednie usytuowanie domu i zamontowanie na nim paneli fotowoltaicznych, które wyeksponowane będą na dachu od strony południowej pod odpowiednim kątem, mogą stanowić wystarczające dla potrzeb całego domostwa źródło energii elektrycznej. Na podobnej zasadzie montowane są kolektory słoneczne, których z kolei zadaniem jest produkcja ciepłej wody użytkowej. Zaś położenie domu w bliskości stawu czy jeziora może otwierać furtkę do tego, że biuro projektowe zaproponuje, zamiast tradycyjnego ogrzewania, ekologiczne pompy ciepła typu powietrze-woda. Wszystkie te rozwiązania są ściśle związane z odpowiednim usytuowaniem domu i zaprojektowaniem go w taki sposób, by otoczenie nie tylko stanowiło element dekoracyjno-relaksacyjny domu, ale stało się dla budynku użyteczne i zaskakująco funkcjonalne.

Spójność domu z otoczeniem może mieć wiele wymiarów. Ten, który współcześnie święci triumfy na rynku projektów indywidualnych, to zbliżenie domu mieszkalnego do natury, z zachowaniem jednocześnie jego nowoczesności, funkcjonalności i z zastosowaniem najwyższej jakości materiałów.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane