6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztynianka straciła pieniądze, bo kliknęła w fałszywy link

WiadomościOlsztynianka straciła pieniądze, bo kliknęła w fałszywy link

W ostatnich latach handel z wykorzystaniem Internetu rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Jest to wygodne narzędzie. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać szczególnej kontroli.

reklama

W czwartek (10.06.2021) Komenda Miejska Policji otrzymała zgłoszenie o oszustwie od mieszkanki Olsztyna, która zamieściła ogłoszenie o sprzedaży sprzętu AGD na jednym z portali ogłoszeniowych. Z kobietą skontaktowała się osoba zainteresowana kupnem produktu za pomocą komunikatora społecznościowego. Oszustka w trakcie konwersacji poprosiła, aby sprzedająca kliknęła w wysłany przez nią link i tam podała dane swojej karty płatniczej, rzekomo tą drogą miała otrzymać pieniądze za towar.

Pokrzywdzona na fałszywej stronie wpisała wszystkie swoje dane, w tym numer karty płatniczej, kod CVV oraz dane do logowanie na stronie internetowej banku. Ponadto kobieta dwukrotnie podała kody do autoryzacji transakcji. Po chwili pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Z jej konta zniknęło blisko 1300 złotych.

Włamał się do jubilera, ukradł niewiele, a to co ukradł - pogubił po drodze
reklama

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki. Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Jakakolwiek sugestia konieczności ponownego wpisania naszych danych do zalogowania się na danej stronie, powinna wzbudzić naszą czujność. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL czy numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Karol P. i Paweł Ł. wyłudzili pod Olsztynem nieruchomość o wartości miliona złotych
reklama

Źródło: KMP w Olsztynie

Polecane: Nie tylko mąka i nabiał… Jakie produkty warto mieć w domu?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Piwo wynosili skrzynkami. Wpadł w Auchan. 53-latkowi grozi 7,5 roku więzienia

Nagranie wideo z Galerii Warmińskiej. Czy policja rozwikła tę brzydko pachnącą zagadkę?