-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wiadomo ilu uchodźcom z Ukrainy wydano do tej pory w Olsztynie numerów PESEL

OlsztynWiadomo ilu uchodźcom z Ukrainy wydano do tej pory w Olsztynie numerów...

Uchodźcom z Ukrainy wydano do tej pory w Olsztynie 850 numerów PESEL – poinformował we wtorek olsztyński urząd miasta. Kolejnych ponad 450 osób jest już umówionych na wizytę w urzędzie.

reklama

Jak przekazał olsztyński magistrat, w ciągu pierwszych dwóch tygodni przyjmowania wniosków zostało obsłużonych około 850 uchodźców z Ukrainy. Dziennie numer PESEL nadawany jest około 60 osobom.

„Teraz w kolejce oczekuje ponad 450 kolejnych osób. Najwcześniejszy termin rezerwacji miejsca jest możliwy po 14 kwietnia” – podali miejscy urzędnicy.

reklama

Według szacunków magistratu, w obiektach zbiorowego zakwaterowania w Olsztynie przebywa obecnie ponad 530 uchodźców. Nie ma natomiast danych o liczbie osób, które znalazły schronienie w prywatnych domach.

Dzięki wpisowi do systemu ewidencji ludności uchodźcy mogą m.in. skorzystać z opieki medycznej, świadczeń socjalnych czy znaleźć zatrudnienie. Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy
reklama

We wniosku należy wpisać m.in. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, datę wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny (jeżeli wnioskodawca go posiada). Przy składaniu wniosku należy okazać dokument potwierdzający tożsamość, a w przypadku braku takiego dokumentu złożyć specjalne oświadczenie. Fotografię, którą dołącza się do wniosku, można bezpłatnie wykonać w urzędzie miasta przy pl. Jana Pawła II.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
August
30 marca 2022 12:20

Mieliśmy im pomóc w trudnych chwilach, ale skoro będą mieć pesele to oznacza że już stąd nie wyjadą. Podziękują nam za to jak w ’43

Marcin Psonak
6 kwietnia 2022 17:42

Powinni im tylko numerki na rękach wypalać i do Oświęcimia z bydłem.

Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy