9 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Wyłudzono 3 mln zł z tarczy finansowej Covid-19. CBA zatrzymało przedsiębiorcę z Olsztyna

OlsztynWyłudzono 3 mln zł z tarczy finansowej Covid-19. CBA zatrzymało przedsiębiorcę z...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zatrzymały pięć osób, które miały wyłudzić pieniądze z tarczy finansowej podczas pandemii Covid-19. Wyłudzono blisko 3 mln zł z tarczy – subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju.

reklama

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował we wtorek, że zatrzymań przedsiębiorców dokonali we wspólnych działaniach na terenie Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Olsztyna i Bielska-Białej agenci warszawskiej delegatury Biura z funkcjonariuszami mazowieckiego UC-S.

W ramach akcji przeszukano także 20 obiektów, mogących mieć związek z działalnością podmiotów gospodarczych – poinformował Wydział.

reklama

Rzeczniczka Prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska poinformowała, że w firmach wszczęto kontrole celno-skarbowe.

Śledztwo w sprawie wyłudzenia subwencji przez szereg podmiotów gospodarczych oraz wystawienia nierzetelnych faktur VAT, wszczęte na podstawie zawiadomienia CBA i Krajowej Administracji Skarbowej nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

KAS zaostrza kurs wobec podatników. W pół roku urzędnicy wystawili mandaty na ponad 35 mln zł
reklama

Według śledczych w 2020 r. szereg mazowieckich i śląskich firm działających w branży usługowej wyłudziło blisko 3 mln zł subwencji z PFR, na podstawie nierzetelnej, poświadczającej nieprawdę dokumentacji. W celu wyłudzenia dotacji, wystawiały również fikcyjne faktury VAT nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych – zaznaczyła rzeczniczka.

Prokuratura postawiła zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem PFR oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia pozyskanych w ten sposób środków dwóm z zatrzymanych osób. Pozostałe trzy usłyszały zarzuty wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT – podał wydział.

Sąd na wniosek prokuratury zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla dwóch zatrzymanych osób, dwóm innym wyznaczył poręczenie majątkowe. Prokuratura zdecydowała też o zabezpieczeniu majątku zatrzymanych na kwotę 2,9 mln zł.

Rzeczniczka Izby poinformowała, że naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie ustalił, że zatrzymani wykorzystywali sektor finansowy do wyłudzeń skarbowych za pomocą nabywanych spółek.

Jak i gdzie to zrobić? W Olsztynie rusza przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy

Pasieczyńska podała, że naczelnik mazowieckiego UC-S przeprowadził w nierzetelnych firmach cztery blokady rachunków bankowych łącznie na 2 mln 127 tys. zł.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×