10 C
Olsztyn
czwartek, 26 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Płk Mirosław Bryś został pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej

OlsztynPłk Mirosław Bryś został pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej

Płk Mirosław Bryś został wyznaczony w poniedziałek decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisko dyrektora biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, jednocześnie został pełnomocnikiem szefa MON ds. utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył decyzję płk. Brysiowi w poniedziałek, w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, otwierając konferencję „Ustawa o obronie Ojczyzny – Nowa Siła Wojska Polskiego”.

Płk Bryś był dotychczas dowódcą 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W jego biogramie na stronach 4. Brygady OT podano, że szlify zdobywał w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, dowodził 6 batalionem powietrznodesantowym. Ma też doświadczenie misyjne: z Iraku i Afganistanu.

reklama

Jednocześnie MON poinformowało w poniedziałek, że dotychczasowy szef biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” gen. bryg. Artur Dębczak został wyznaczony przez szefa resortu do wykonywania zadań służbowych w Inspektoriacie Wsparcia Sił Zbrojnych. „Generał będzie odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – poinformowało w poniedziałek MON na Twitterze.

W weekend na terenie województwa szkoliło się ponad 700 żołnierzy WOT

Powołanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zapisano w uchwalonej przez Sejm i podpisanej 18 marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o obronie ojczyzny. Na mocy tej ustawy znosi się: szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień, tworzy się: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz wojskowe centra rekrutacji. Wojewódzkie sztaby wojskowe przekształca się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowe komendy uzupełnień – w wojskowe centra rekrutacji.

reklama

Celem tych zmian jest m.in usprawnienie procesu rekrutacji i zwiększenie liczebności polskiej armii – w założeniach MON ma ona docelowo liczyć 300 tys. żołnierzy. Resort obecnie zakłada, że będzie to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa wejdzie w życie (z wyjątkiem dwóch artykułów) 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Wojskowi z Mazur ćwiczyli obsługę niezwykle skutecznej i supernowoczesnej broni

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×