6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Płk Mirosław Bryś został pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej

OlsztynPłk Mirosław Bryś został pełnomocnikiem Ministerstwa Obrony Narodowej
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Płk Mirosław Bryś został wyznaczony w poniedziałek decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisko dyrektora biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, jednocześnie został pełnomocnikiem szefa MON ds. utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył decyzję płk. Brysiowi w poniedziałek, w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, otwierając konferencję „Ustawa o obronie Ojczyzny – Nowa Siła Wojska Polskiego”.

Płk Bryś był dotychczas dowódcą 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W jego biogramie na stronach 4. Brygady OT podano, że szlify zdobywał w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, dowodził 6 batalionem powietrznodesantowym. Ma też doświadczenie misyjne: z Iraku i Afganistanu.

reklama

Jednocześnie MON poinformowało w poniedziałek, że dotychczasowy szef biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” gen. bryg. Artur Dębczak został wyznaczony przez szefa resortu do wykonywania zadań służbowych w Inspektoriacie Wsparcia Sił Zbrojnych. „Generał będzie odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – poinformowało w poniedziałek MON na Twitterze.

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Powołanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zapisano w uchwalonej przez Sejm i podpisanej 18 marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o obronie ojczyzny. Na mocy tej ustawy znosi się: szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień, tworzy się: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz wojskowe centra rekrutacji. Wojewódzkie sztaby wojskowe przekształca się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowe komendy uzupełnień – w wojskowe centra rekrutacji.

reklama

Celem tych zmian jest m.in usprawnienie procesu rekrutacji i zwiększenie liczebności polskiej armii – w założeniach MON ma ona docelowo liczyć 300 tys. żołnierzy. Resort obecnie zakłada, że będzie to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa wejdzie w życie (z wyjątkiem dwóch artykułów) 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Szef MON: woj. warmińsko-mazurskie jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa ojczyzny

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×