6 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Pierwszy kongres partii Polska 2050. Taki plan ma Hołownia: „Jak najszybsze przyjęcie euro”

KrajPierwszy kongres partii Polska 2050. Taki plan ma Hołownia: "Jak najszybsze przyjęcie...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Idziemy do polityki po to, żeby wyborcy wygrali swoje życie, a nie żeby politycy wygrali wybory – mówił w niedzielę, w Warszawie, podczas I kongresu Partii Polska 2050 jej lider Szymona Hołownia. Zapewnił, że ugrupowanie chce „przywrócić władzy słowo +służba+”.

reklama

„Wchodzicie do polityki w historycznym momencie. Dlatego, gdy wyruszamy w drogę zaklinam was – pamiętajcie, że idziemy do polityki nie po to, żeby politycy wygrali wybory, idziemy do niej po to, żeby wyborcy wygrali swoje życie” – podkreślił.

Jak dodał, po decyzji sądu o rejestracji ugrupowania, do wcześniejszych – powstałego dwa lata temu think-tanku Strategia 2050 i Stowarzyszenia Polska 2050 – dołącza teraz partia „Polska 2050 Szymona Hołowni”. „Nasz ruch społeczno-polityczny od dziś jest w komplecie” – oświadczył polityk. Przypomniał, że na tę decyzję czekał półtora roku, ale wydarzenia na świecie zmieniły całkowicie optykę – najpierw koronawirus, a potem „wirus” agresji Rosji na Ukrainę.

reklama

„Wojny w Europie miało już nie być, pamiętacie, jak mówiliśmy sobie – +nigdy więcej wojny+. I co teraz? Kilkaset kilometrów od miejsca, w którym siedzimy nasi bracia Ukraińcy walczą i giną. Nie tylko za swoją wolność, ale również za naszą – Polski, za wolność Europy” – podkreślił Hołownia.

Wśród zadań, które stoją przed partią wymienił całkowitą zmianę modelu korzystania z energii. Oprócz tego „to właśnie teraz – w dekadę, może dwie – musimy wymyśleć skuteczne państwo, które połączy gospodarczą wolność, z solidarnością społeczną” – mówił.

reklama

„Mieliśmy się już nie zbroić, a dziś musimy się dozbrajać – mądrze, skutecznie, tak, żeby odstraszyć potencjalnego przeciwnika. Musimy się nauczyć też w błyskawicznym tempie, że wojna toczy się w naszych głowach, że zatruta informacja, o czym stale musimy przypominać naszym dzieciom, może być bardziej śmiercionośna, niż pociski i bomby” – mówił podczas kongresu Hołownia.

Ocenił, że są już w komplecie wszystkie narzędzia, żeby w kraju dokonać realnej zmiany. „Mamy wiedzę think-tanku, energię stowarzyszenia i partię polityczną, bez której nie da się zmieniać świata we współczesnej demokracji” – powiedział. „Podkreślam – partię, a nie sklep meblarski – dlatego odsyłam stąd i będę odsyłał każdego, kto szuka stołka, albo innego miejsca, że by się na nim zasiedzieć” – powiedział lider Polski 2025. Dodał, że po zaszczyty i fortuny też trzeba się udać gdzie indziej. „Tutaj tworzymy organizację – zespół, który ma przywrócić polskiej polityce słowo +służba+. Co raz bardziej poraniony świat potrzebuje służby, nie władzy – ci dla których władza była celem, właśnie go zabijają” – podkreślił.

Stefanczuk w Olsztynie: dziękuję Polakom za to, że wspierają nas w walce ze złem

Zaznaczył, że wielu z pierwszych 100 członków ugrupowania przyjechało na kongres z granicy, gdzie pomagali uchodźcom, z miejsc, gdzie sortowane i dystrybuowane są dla nich dary, a przez ostatnie dwa lata angażowali własne siły i środki w dziesiątki akcji społecznych stowarzyszenia Polska 2050 – korepetycji dla dzieci z rodzin zastępczych, realizację mikrograntów obywatelskich, akcje edukacyjne dla młodszych i starszych.

„Zmienialiście Polskę na lepsze przez tysiąc akcji ekologicznych, robiliście ją lepszą już teraz – nie czekając na żadne wybory. Pokazaliście, że to umiecie. My chcemy tę energię zachować” – mówił Hołownia przekonując, że po założeniu partii Polska 2050 nadal „zachowa swoje społeczne serce”.

„Wolontariusze, aktywiści Polski 2050 pamiętajcie, że wasza rola jest i zawsze będzie w tym ruchu fundamentalna. Wasza energia, wasze zaangażowanie ma przypominać nam, że politycy mają zawsze przedkładać dobro Polski nad swoje własne” – zapewnił Hołownia. Apelował, by nie stracić więzi ze swoim lokalnym środowiskiem – nie zapominać, że partia, to „Polska 2050”, nie „Wiejska 2050”, czy „Warszawa 2050”. „Polska będzie taka, jaką chcemy zostawić naszym dzieciom – zieloną, demokratyczną, solidarną i bezpieczną, jeżeli będzie taka od Suwałk po Zgorzelec i od Ustrzyk, po Świnoujście” – mówił.

Te wskazówki są receptą również dziś – przekonywał. Zielona, bo „każdy, kto ma moralnego kaca tankując na polskich stacjach benzynowych i napychając w ten sposób kieszenie Władimirowi Putinowi, który kupi sobie za tę naszą benzynę, którą kupujemy, broń do mordowania kolejnych ciężarnych w Mariupolu” – powiedział Hołownia. Wyjaśnił, że to, co chce zrobić Polska 2050, to nie zasilanie gospodarki „rosyjską ropą a polskim wiatrem i polskim słońcem”. „To już nie jest tylko kwestia rachunku zysków i strat, to jest kwestia rachunku sumienia. To jest kwestia moralności” – dodał.

„Obiecujemy wam dziś Polki i Polacy – Polskę zieloną, bo tylko taka Polska będzie mogła pokazać skutecznie Władimirowi Władimirowiczowi środkowy palec, na który zasługuje” – podkreślił Hołownia. Ocenił, że Polska solidarna „ma dzisiaj waszą twarz – twarz milionów ludzi, którzy w ostatnich tygodniach przyjęli dwa miliony uchodźców” goszcząc ich i w tym krótkim czasie otwierając nowe możliwości. „Zasługujecie na pokojową Nagrodę Nobla” – dodał.

Pierwszy kongres partii Polska 2050. Taki plan ma Hołownia: "Jak najszybsze przyjęcie euro"

„Teraz musimy sprawić, że to, co tak dobrze udaje się nam w zrywach, było naszą codziennością” – mówił, apelując o koniec „wykrwawiania się” w „durnych plemiennych wojnach, które toczymy”. „Nie chodzi o to, żeby unieważnić spory, chodzi o to, żeby je ucywilizować” – przekonywał.

Minister Moskwa o skutecznej walce z dezinformacją: wystarczy jej nie powielać

Mówił też m.in., że nie ma bezpieczeństwa bez silnej i stabilnej gospodarki. „Polska ma być krajem zamożnym, zapewniającym dobrobyt i bezpieczeństwo obywateli. Taki kraj jest słuchany w świecie i sam wybiera sobie przyjaciół” – powiedział. „Bezpieczeństwo gospodarcze, to jak najszybsze przyjęcie euro” – wymienił. „Po drugie proste i przewidywalne podatki – czyli jednolita danina, o której mówimy od tylu tygodni, wreszcie pełna kontrola nad wydatkami rządu, czyli naszymi wydatkami” – podkreślił Hołownia.

„Polską gospodarkę trzeba całkowicie odciąć od rosyjskiej. Osłonić polskich przedsiębiorców, handel, transport i powiedzieć – na handlu z Rosjanami nie zbudujemy dobrobytu, to handel zbójecki – naszą niepodległością, życiem ofiar zbrodniczego reżimu; handel, w którym stale będziemy wykorzystywani i szantażowani. (…) Czas zamknąć naszą granicę dla rosyjskich i białoruskich TIR-ów i pociągów. Tu nie potrzeba Unii, wystarczy decyzja PiS” – powiedział.

Zaproponował, by 27 państw UE zapewniło Ukraińcom takie prawa, jakie obecnie zapewnia im Polska – darmowe przejazdy, pełną ochronę społeczną – tak, by uciekinierzy przed wojną poczuli się mile widziani nie tylko w Chełmie, Lublinie czy Koninie, ale też Brugii, Budapeszcie, czy Bordeaux. „To będzie dopiero prawdziwa odwaga i znak solidarności” – mówił. Ocenił, że praca powstającej partii to maraton, a nie sprint, a celem jest patria – ojczyzna. „Nasz dom – nie tych, nie tamtych, ale nasz, który nie zginął i nie zgnije – póki my żyjemy” – zaznaczył lider ugrupowania.

Sprawa rejestracji partii Szymona Hołowni trwała od 2020 roku. W lutym 2021 r. „Rzeczpospolita” pisała, że kilka dni przed złożeniem przez Hołownię wniosku o rejestrację partii o nazwie Polska 2050 ubiegła go partia nazywająca się wcześniej Jeden-PL.

Michał Kobosko wyjaśniał wówczas, że 3 listopada 2020 roku, czyli w momencie złożenia wniosku o rejestrację partii Hołowni, informacje o istnieniu ugrupowania Polska 2050 nie figurowały jeszcze w rejestrze Sądu Okręgowego w Warszawie. Zastrzegł, że od początku współtworzona przez niego partia miała nazywać się nieco inaczej – Polska 2050 Szymona Hołowni.

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni została nieprawomocnie zarejestrowana przez sąd w kwietniu 2021 roku. Jej prezesem został Kobosko. Teraz partia uzyskała prawomocną decyzję sądu o rejestracji. Partia Hołowni ma swoje koło parlamentarne Polska 2050, które liczy ośmiu posłów. Do koła należy również senator Jacek Bury.

źródło: PAP, fot. PAP/Paweł Supernak

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×