12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Plaga wypalania traw na łąkach

WiadomościPlaga wypalania traw na łąkach

Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego w ostatnim czasie kilkadziesiąt razy na dobę gaszą pożary podpalanych traw. „Ponieważ jest bardzo sucho pożary te szybko się rozprzestrzeniają” – mówią strażacy.

reklama

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskich strażaków Rafał Melnyk poinformował we wtorek, że tylko minionej doby strażacy gasili w regionie 59 pożarów traw.

„W weekend, gdy ludzie mieli wolne, było jeszcze gorzej, w sumie mieliśmy 240 tego typu wyjazdów, w niedzielę było ich aż 100” – podał strażak. Dodał, że w tym roku z powodu braku opadów trawa jest bardzo sucha; pożarów jest więcej niż w poprzednich latach i często obejmują rozleglejsze tereny.

reklama

Wypalanie traw jest zabronione, wbrew obiegowej opinii wcale nie powoduje to bujniejszego odrastania traw i nie użyźnia gleby – wręcz przeciwnie.

Pożar w sortowni odpadów

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

reklama

Oprócz tego kary na rolników, którym zostanie udowodnione wypalania traw może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ten urząd może zdecydować o zmniejszeniu płatności należnych rolnikowi. Katalog kar jest duży, od zmniejszenia dopłat o 1 proc do nawet całkowitego ich wstrzymania w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw. 

W Olsztynie obchodzono jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×