15 C
Olsztyn
piątek, 12 kwietnia, 2024
reklama

Podpalacze olsztyńskiej palmy skazani w zaledwie trzy miesiące

OlsztynPodpalacze olsztyńskiej palmy skazani w zaledwie trzy miesiące

Niewiele ponad trzy miesiące zajęło ustalenie i skazanie chuliganów, którzy w grudniu ubiegłego roku podpalili palmę znajdującą się w Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika przy olsztyńskim Starostwie Powiatowym.

reklama

Wprawdzie podpalacze nie zgłosili się sami na policję, mimo publikacji nagrań z monitoringu, na których uwiecznione zostało całe zdarzenie, przez praktycznie wszystkie lokalne media, niemniej pomogły funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ustaleniu ich tożsamości. Pod koniec stycznia sprawcy złożyli w tej sprawie zeznania, przyznając się do popełnienia czynu i wyrazili skruchę, swoje nieodpowiedzialne zachowanie tłumacząc wypitym wcześniej alkoholem. Zgodzi się również na dobrowolne poddanie się karze.

10 marca Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał Pawła S. (l. 43) oraz Dariusza D. (l. 54), uznając, że działając wspólnie i w porozumieniu „dokonali zniszczenia palmy Coppernicji poprzez jej podpalenie, powodując straty o łącznej wartości 6000 zł, działając na szkodę Starostwa Powiatowego w Olsztynie, przy czym czyn ten stanowi występek o charakterze chuligańskim”. Za ów występek mają zapłacić grzywnę w wysokości po 2000 zł, solidarne pokryć straty Starostwa – po 3000 zł oraz pokryć koszty procesowe – po 200 zł od każdego z nich. Tym samym trafili też do rejestru skazanych – gdyż ich czyn Kodeks karny kwalifikuje jako przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

reklama

Podpalona przez nich palma stoi cały czas na rabacie przy ul. Kopernika czekając na wymianę. Nowa „roślina” (jako że południowoamerykańskie palmy Coppernicje nie rosną w naszym klimacie, starostwo kupiło sztuczną, wykonaną jednak z materiałów naturalnych) jest już zamówiona i najprawdopodobniej pojawi się w Olsztynie w drugiej połowie kwietnia. Na wszelki wypadek materiał, z którego jest wykonana, ma być dodatkowo solidnie zabezpieczony środkami ognioodpornymi.

Palma pojawiła się w Olsztynie w maju ubiegłego roku jako jeden z elementów Zaułku Botanicznego M. Kopernika, który powstał przy budynku olsztyńskiego starostwa dla uczczenia 500. rocznicy obrony miasta przed Krzyżakami, którą kierował nasz Wielki Astronom. Znalazły się w nim wszystkie rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko tego uczonego: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy oraz palma. Jest także konwalia majowa – „kwiat Kopernika”, symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest na wielu portretach.

Dziś widać już także tu pierwsze oznaki wiosny, którą zwiastują wyłaniające się z ziemi tulipany Mikołaj Kopernik, odmiany stworzonej w 2009 roku przez dwóch holenderskich hodowców: Jana Ligtharta i Roberta J. Zandbergena.

reklama

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
17 marca 2022 14:10

A pozbawienia wolności nie będzie? Wygląda na to, że można sobie dowolnie niszczyć wszystko. Chcesz coś podpalić? Nie ma sprawy. Oczywiście musisz za to zapłacić, ale nic więcej ci nie grozi. Tak wychowuje olsztyński sąd.

Polecane
Ogłoszenia