9 C
Olsztyn
sobota, 28 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ustawiali przetargi na UWM i prali brudne pieniądze. Tak wyglądał ten proceder

OlsztynUstawiali przetargi na UWM i prali brudne pieniądze. Tak wyglądał ten proceder

Na 2 lata więzienia skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie właściciela firmy szkoleniowej Karola R., który wraz z żoną i koleżanką ustawiali przetargi publiczne organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i pranie brudnych pieniędzy.

reklama

Akt oskarżenia w tej sprawie dotyczył lat 2014-15, gdy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z projektu „Dobre prawo – sprawne rządzenie” ówczesnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji realizował szkolenia m.in. dla samorządowców. Akt oskarżenia w tej sprawie liczył 45 zarzutów, z których 18 zostało przypisanych Karolowi R., 14 zarzutów jego najpierw partnerce, a wkrótce żonie Anecie P.-R., a 13 zarzutów miała – Iwona P. – ich wspólna znajoma.

Aneta P.-R. pracowała na uczelni, gdzie zajmowała się sprawami administracyjnymi. Wcześniej pełniła też funkcję sekretarza miasta Olsztyna, była związana z Platformą Obywatelską.

reklama

Prawie wszystkie zarzuty miały związek z kilkoma przetargami publicznymi realizowanymi na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM). Karol R. prowadził w tym czasie działalność gospodarczą, ale podobnie jak jego małżonka Aneta P.-R. był także zatrudniony na UWM jako pracownik administracyjny. Ich wspólną znajomą była Iwona P., która prowadziła firmę eventową w Warszawie.

Według ustaleń śledztwa, oskarżeni wiedząc, że UWM realizuje ze środków publicznych różnego rodzaju projekty i mając dostęp do dokumentów przetargowych, a wręcz możliwość ich stworzenia i przygotowania, postanowili wykorzystać tę sytuację w sposób przestępczy. Mianowicie, mieli oni uzgodnić między sobą, że oferty w przetargach będzie składać firma Iwony P., a po uzyskaniu zamówienia publicznego organizacją szkoleń i konferencji w rzeczywistości zajmą się Karol R. ze swoją spółką i jego żona Aneta P.-R. Uzyskane w ten sposób korzyści majątkowe miały trafiać przede wszystkim do oskarżonych małżonków.

Czy prezydent Grzymowicz chce coś ukryć? Robił wiele aby te informacje nie ujrzały światła dziennego
reklama

Prowadzący sprawę sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski określił rolę znajomej małżonków Iwony P. jako „słupa”. „Jej firma składała dokumenty na przetargi na UWM i je wygrywała, a w rzeczywistości szkolenia prowadziła firma Karola R., o czym zamawiający, tj. uniwersytet nie wiedział” – podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Dąbrowski-Żegalski

Pieniądze za trzy szkolenia Iwona P. przelała bezpośrednio na konto firmy kolegi, a za kolejne trzy na konto fikcyjnej firmy na Cyprze.

Największy przetarg realizowany przez całą trójkę dotyczył szkolenia, które firma Karola R. zorganizowała dla samorządowców w warszawskim hotelu Marriott. „Umowę podpisano na dwa dni przed szkoleniem, a było to szkolenie, w którym mieli brać udział naukowcy m.in. z Włoch. Hotel był zarezerwowany dużo wcześniej, o czym otwarcie mówili pracownicy firmy Karola R., przygotowano wcześniej materiały szkoleniowe” – wyliczał sędzia Dąbrowski-Żegalski. Dodał, że firmie nie udało się zgromadzić wymaganej liczby samorządowców, więc opłacili studentów, którzy mieli „robić tłum”. Przykazano im, by odpowiednio elegancko się ubrali.

Olsztyńscy szabliści na mistrzostwach świata w Dubaju

„W ramach mediacji, które odbyły się przed procesem między małżeństwem R. a uniwersytetem uczelnia otrzymała od nich 400 tys. zł zwrotu kosztów” – podał sędzia, czym argumentował wymiar kary.

Karola R. sąd skazał na 2 lata i 450 tys. zł grzywny, Anetę P.-R. na rok więzienia i 25 tys. zł grzywny, a Iwonę P. także na rok więzienia i 7,5 tys. zł. grzywny. Skazanym kobietom sąd zawiesił wykonanie kary na 3 lata. Ponieważ Aneta P.-R. była przez blisko trzy miesiące aresztowana sąd zaliczył jej ten okres na poczet grzywny.

Wyrok nie jest prawomocny. 

źródło: PAP

reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×