12 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ratusz remontuje budynek byłego domu dziecka aby udostępnić go uchodźcom z Ukrainy

OlsztynRatusz remontuje budynek byłego domu dziecka aby udostępnić go uchodźcom z Ukrainy

Stolica Warmii i Mazur będzie mogła udostępnić uchodźcom z Ukrainy kolejne miejsca noclegowe. Trwa remont obiektu przy ul. Korczaka, w którym do kwietnia poprzedniego roku mieścił się dom dziecka.

reklama

W tej chwili w Olsztynie jest około 250 osób w schroniskach, hostelach czy hotelach. Nieznana jest jednak liczba uciekinierów mieszkających w kwaterach prywatnych. Wkrótce baza noclegowa jeszcze się zwiększy.

– Wcześniej planowaliśmy wystawić ten obiekt na sprzedaż – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Jednak w związku z obecną sytuacją w Ukrainie zdecydowałem o przekazaniu go do dyspozycji wojewody, myśląc o zachowaniu jego opiekuńczej funkcji.

reklama

Prace w budynku już się zaczęły i powinny potrwać jeszcze około dziesięciu dni. Wykonawca jest bardzo zaangażowany w realizację zadania.

– Traktujemy to poniekąd jako nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie – mówi kierujący pracami Paweł Podlecki. – Pracujemy niemal non stop, także w weekend. Na miejscu obowiązki wykonuje ok. 15-17 osób. Dotychczas zużyliśmy już ok. pół tysiąca litrów farby.

reklama

Wymiana 70 skrzydeł drzwi, armatury, szpachlowanie, malowanie, wymiana części paneli podłogowych – to najważniejsze prace, jakie muszą być zrealizowane.

– Obiekt nie funkcjonował zgodnie z wcześniejszym przeznaczeniem od kwietnia poprzedniego roku – przypomina – mówi dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie, Bożena Mrozowska. – Znaczna jego część nie była w ogóle użytkowana. Stąd konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac, by móc przyjąć potrzebujących pomocy.

Z szacunków wynika, że wyposażenie całego budynku, kupno niezbędnych mebli, będziemy kosztować ok. 240 tys. złotych. Tylko dzięki wpłatom na rzecz fundacji „Przyszłość dla dzieci” darczyńcy przekazali już ok. 90 tys. złotych.

Łącznie zaplanowane prace mają kosztować ok. 400 tys. złotych. W budynku będzie dostępnych 60 miejsc.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Falisty
16 marca 2022 15:59

Gdy likwidowali ten dom dziecka to mówili że z powodu złego stanu, że się nie opłaca remontować. Teraz jednak można?

Detroit
16 marca 2022 14:43

A co się stało z poprzednimi lokatorami (dziećmi), bo coś przeoczyłem?

Popularne
Ogłoszenia