12 C
Olsztyn
piątek, 27 maja, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Lista wstydu – te firmy nadal współpracują z Rosją

KrajLista wstydu – te firmy nadal współpracują z Rosją

Setki firm zdecydowało się wycofać z rynku rosyjskiego w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. W tej grupie znalazły się zarówno wielkie holdingi, jak i drobne przedsiębiorstwa. Są jednak też i takie, które nie zamierzają zmieniać swojej polityki w tej kwestii i to właśnie je profesor z Yale umieścił na „liście wstydu”.

reklama

Firmy wycofują się z rynku rosyjskiego

Profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale wylicza, że od napaści Rosji na Ukrainę, to jest 24 lutego, 375 firm wycofało się z rynku rosyjskiego. W tej grupie znajdziemy takie znane marki jak Coca-Cola, Pepsi, Nissan, Volkswagen, Audi, Apple, Boeing, Amazon, Daimler, Lidl, Dell, IKEA, DHL czy Samsung. Rosjanki nie kupią już produktów firm Chanel, Yves Saint Laurent czy Balenciaga.

Uchodźcy z Ukrainy w podziękowaniu za pomoc posprzątali parki w Olsztynie
reklama

Presja społeczna jest tak silna, że dołączają także te przedsiębiorstwa, które wcześniej deklarowały dalszą współpracę z najeźdźcą. Jednym z takich przykładów może być WeWork, obecnie zamykający swoje cztery moskiewskie biura, w których udostępniał powierzchnię coworkingową.

„Lista wstydu”

reklama

Nadal jednak są firmy, które nie zamierzają się wycofywać z rynku rosyjskiego.

Profesor Jeffrey Sonnefeld i jego zespół badawczy z Uniwersytetu w Yale stworzyli „listę wstydu”, na której umieszczają nazwy firm, które nadal współpracują z agresorem. Widnieją na niej tacy giganci jak niemiecki Lorenz (właściciel marki Crunchips, producent sprzętu komputerowego Asus czy kosmetyków Oriflame), włoski producent opon Pirelli, Subway, LG Electronics czy Bosh. Z Rosją nadal współpracuje także francuski holding Adeo (Associate Familiale Mulliez), właściciel marek Auchan, Leroy Merlin i Decathlon.

Oto mordercy z Buczy. Opublikowano ich prywatne zdjęcia z mediów społecznościowych

Pisaliśmy o tym tutaj: Auchan, Leroy Merlin i Decathlon zostają w Rosji. Będzie bojkot klientów?

Agencja Tass przekazała słowa rzecznika Leroy Merlin, który miał powiedzieć, że sieć ma w Rosji 112 sklepów i nie tylko nie zamierza ich zamykać, ale wręcz zwiększyć dostawy i asortyment. Tę ostatnią informację podaje agencja RIA Novosti, powołując się na list wewnętrzny firmy.

Polskie oddziały odcinają się od zapowiadanych działań, choć podkreślają, że nie mają wpływu na politykę koncernu, prowadzoną w innych krajach.

Leroy Merlin Polska informuje o wstrzymaniu współpracy z dostawcami rosyjskimi i białoruskimi oraz wsparciu Ukrainy.

Auchan Retail Polska także zapewnia o kontynuacji działań pomocowych.

Lista wstydu – te firmy nadal współpracują z Rosją
reklama

Popularne artykuły

Imprezy w Olsztynie

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×