-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od poniedziałku ruszają klasy przygotowawcze dla ukraińskich uczniów w Olsztynie

OlsztynOd poniedziałku ruszają klasy przygotowawcze dla ukraińskich uczniów w Olsztynie

Od poniedziałku w Olsztynie ruszają 3 klasy przygotowawcze dla uczniów ukraińskich. Mali uchodźcy będą mieć lekcje z nauczycielami przedmiotowymi, ale też wsparcie osób ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego – powiedziała w piątek wiceprezydent Ewa Kaliszuk.

reklama

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Olsztyna podała, że w miejskich przedszkolach jest obecnie 10 ukraińskich dzieci i czworo w niepublicznych przedszkolach. W szkołach podstawowych w Olsztynie uczy się 61 ukraińskich dzieci począwszy od klasy 1 do 8. Jeden uczeń jest w Liceum Ogólnokształcącym. Do szkoły przyszpitalnej przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dołączyło troje ukraińskich dzieci.

Wskazała, że od najbliższego poniedziałku w dwóch olsztyńskich szkołach podstawowych ruszają oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.

reklama

W Szkole Podstawowej nr 2 (w obiekcie przy ulicy Żołnierskiej) uruchomione zostaną 2 klasy: jedna z uczniami z klas 1-3 a druga z uczniami klas 4-6. Do każdej uczęszczać będzie po 15 dzieci. Starsze dzieci z klas 7-8 będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Moniuszki.

W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego

„Zajęcia będą prowadzić nauczyciele przedmiotów, ale będą mieć wsparcie osób znających język rosyjski i ukraiński. Jest to sytuacja trudna, ale dyrektorzy i nauczyciele radzą sobie. Mamy w naszych placówkach nauczycieli dwujęzycznych, mamy też wsparcie rodziców ukraińskich dzieci” – oceniła wiceprezydent Kaliszuk. Jak wskazała, w olsztyńskich szkołach od dawna uczą się dzieci z Ukrainy i one też będą pośredniczyć w komunikacji z dopiero co zaczynającymi edukację małymi uchodźcami.

reklama

Dodała, że w sobotę w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie przy ulicy Żołnierskiej o godz. 10.00 zacznie się spotkanie z rodzicami i uczniami z Ukrainy pod hasłem „Poznajmy się lepiej”. Chodzi o to, by zapoznać ich z polskim systemem edukacji, udzielić wsparcia i pomocy. Jak podkreśliła wiceprezydent Kaliszuk, ukraińskie dzieci mogą też korzystać w szkołach z zajęć psychologiczno-pedagogicznych.

Romantyczny walc na studniówce w II LO w Olsztynie. Jedna para stała się ulubieńcem internautów

Od 1 marca zostały takie zajęcia uruchomione. W założeniu miały one służyć polskim uczniom, których należy otoczyć wsparciem po pandemii COVID-19, ale obecnie zostały także skierowane do ukraińskich dzieci.

W ciągu dwóch tygodni gotowy na przyjęcie dzieci ma być dawny dom dziecka przy ulicy Korczaka w Olsztynie. Stanie się on Domem Małego Uchodźcy. Obecnie obiekt jest remontowany i wyposażany. Znajdzie w nim miejsce 60 ukraińskich sierot. „Potrzeby są duże, ponieważ na Ukrainie ok. 100 tysięcy dzieci pozostaje pod opieką instytucji opiekuńczych” – podkreśliła wiceprezydent Kaliszuk. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W poniedziałek po feriach do nauki wracają uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego