14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Jacek Protas: składamy poprawki do ustawy o pomocy Ukraińcom

ElblągJacek Protas: składamy poprawki do ustawy o pomocy Ukraińcom
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Objęcie pomocą Ukraińców, którzy dostali się do Polski przez sąsiednie kraje oraz Białorusinów, którzy uciekli z terytorium Ukrainy – takie poprawki do projektu specustawy pomocowej zaproponował w środę w Sejmie Jacek Protas (KO). Te poprawki spowodują, że ustawa będzie sprawiedliwa i skuteczna – podkreślił poseł KO.

reklama

Sejm debatuje w środę w drugim czytaniu prace nad rządowym projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku rosyjską inwazją na terytorium tego państwa. Protas zauważył, w debacie, że projekt jest procedowany w ekspresowym tempie. „Ale my to rozumiemy, bo to jest projekt ważny, oczekiwany przez instytucje, samorządy organizacje pozarządowe, wszystkich Polaków i Ukraińców” – podkreślił.

Protas poinformował, że klub KO składa szereg poprawek. Proponuje m.in. wykreślenie słowa „bezpośrednio” z pierwszego artykułu projektu. Jak dodał, w efekcie tej zmiany postanowienia ustawy obejmą też obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski przez kraje trzecie. „Jest wielu Ukraińców, którzy trafiali różnymi kanałami do Polski. To są członkowie tych samych rodzin. Jedni przekroczyli granicę z Polską inni ze Słowacją. Mają prawo znaleźć się razem na terytorium Rzeczpospolitej” – zaznaczył poseł.

W Dniu bez Samochodu bezpłatne przejazdy pociągami Polregio
reklama

Poseł KO wyraził też sprzeciw wobec proponowanego rozdziału finansów publicznych bez kontroli parlamentu. „Przynajmniej kontrola Sejmu nad tymi funduszami. Opiniowanie planu wydatków i sprawozdania z tych środków. To będą dziesiątki, jeśli nie setki miliardów zł. Musi być nad nimi kontrola Sejmu. Nie mogą być te wydatki ordynowane tylko przez premiera. Mimo trudnej sytuacji” – powiedział Protas.

Jak dodał, w innej poprawce KO proponuje możliwość objęcia ochroną i pomocą również Białorusinów, którzy uciekli do Polski przed prześladowanymi przekraczając polsko-ukraińską granicę.

reklama

Protas zaapelował do posłów o poparcie składanych przez KO poprawek. „To są dobre, merytoryczne poprawki, które spowodują, ze ta ustawa będzie naprawdę skuteczna i sprawiedliwa” – dodał.

Trzaskowski: związki partnerskie natychmiast. Hołownia: czujemy, że to już dawno powinno być zrobione

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×